ESİAD’ın gündemi yenilenebilir enerji

ESİAD’ın gündemi yenilenebilir enerji

Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD), Sanayi Kalkınma ve Yatırım Ortamı Yuvarlak Masası’nın katkılarıyla “Yenilenebilir Enerji’de Depolama Sorunları” konulu toplantı çevrim içi gerçekleştirildi.

ESİAD’ın gündemi yenilenebilir enerji

Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD), Sanayi Kalkınma ve Yatırım Ortamı Yuvarlak Masası’nın katkılarıyla “Yenilenebilir Enerji’de Depolama Sorunları” konulu toplantı çevrim içi gerçekleştirildi.

ESİAD’ın gündemi yenilenebilir enerji
06 Şubat 2023 - 11:59

TPI Composites Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Kıdemli Başkan Yardımcısı, ESİAD Sanayi Yatırım Ortamı Yuvarlak Masa Üyesi Gökhan Serdar’ın yönettiği toplantıya, GDZ Elektrik Dağıtım Planlama ve Teknoloji Direktörü Necati Ergin, Kontrolmatik Teknoloji İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Osman Çotuker ve TDinamik Enerji Depolama Direktörü Doç. Muhsin Mazman konuşmacı olarak katıldı.
 
Toplantının açılışında konuşan ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Zorlu, Uluslararası Enerji Ajansı’nın son raporuna göre Türkiye’nin 2027’de yenilenebilir enerji kapasitesinde Dünya’nın 10. ülkesi haline gelmesinin tahmin edildiğini söyledi. Zorlu, tüm dünyada giderek artan bir enerji sorunu olduğunu ifade ederek, yenilenebilir enerjide depolamanın son derece önemli hale geldiğini vurguladı. Fosil enerji kaynaklarının tükenmekte olduğunu, buna karşılık hızla artan nüfus, sanayileşme, büyüyen kentler ile daha fazla enerji ihtiyacının doğduğunu hatırlatan ESİAD Başkanı Zorlu, “tüm bunlardan daha önemlisi iklim krizi karşısında sera gazı emisyonlarının azaltılması da gerekiyor. Tüm bu unsurlar bir araya geldiğinde yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi daha da artıyor” dedi.
 
Türkiye’nin enerji talebi en hızlı artan ülkeler arasında olduğunu vurgulayan Zorlu, “sürdürülebilir, güvenli ve hesaplı enerjiye ulaşmada yenilenebilir enerji anahtar unsur. ESİAD olarak sanayimizin geleceği ve uluslararası rekabet gücü açısından yenilenebilir enerji konusuna özel önem veriyoruz. 2022 sonu itibariyle Türkiye’nin elektrikte toplam kurulu gücünün yüzde 54,3’ü yenilebilir kaynaklardan oluşuyor. Yüzde 20,1’ini güneş ve rüzgâr enerjisi oluşturuyor. Ülkemizin ve bölgemizin coğrafi ve ekolojik özelliklerini düşünürsek önemli avantajlarımız var” diye konuştu.
 
2027 itibariyle Avrupa’da 4., dünyada ise Çin, ABD, Hindistan, Almanya, Brezilya, İspanya, Japonya, Avusturalya ve Birleşik Krallık ardından en yüksek yenilenebilir enerji kapasitesine sahip 10. ülke olması beklendiğine dikkat çeken Sibel Zorlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki dönemlerde yenilenebilir enerji üretiminin ve tüketicilerinin üretici de olduğu elektrik sistemleri yaygınlaşacak. Yenilenebilir elektrik üretiminde en büyük sorun anlık üretim tahmininin zorluğu ve tüm kaynakların istendiği an hazır olmaması. Depolama konusunun önemi ortaya çıkıyor. Mevzuatımızda elektrik piyasalarına yönelik çıkarılan yeni yönetmelikler ve kararlar bu anlamda çeşitli imkanlar sağlıyor.”
 
Ergin: Depolama ve yenilenebilir enerji çalışmalarımız sürüyor
GDZ Elektrik Dağıtım Planlama ve Teknoloji Direktörü Necati Ergin, Z, hatta Alfa kuşağının zorluklar karşısında “neden olmasın” diyerek ilerleyişin formülünü verdiğini ifade etti. 2050’de karbon nötr hedeflerinin mevcut olduğuna dikkat çeken Ergin, “temiz enerjiye yönelmek zorundayız. Türkiye’de elektrik enerjisine talep, dünyayla paralel artıyor. Elektriğin üretimi, dağıtımı ve iletiminde yeni tesis ve ihtiyaçlar var. Şarj istasyonları, dağıtım istasyonları ve konumuz olan depolama gündemimize girdi. Buna yönelik çözüm ve analizler yapıyoruz. 65 bin kilometrelik bir hat uzunluğu ile İzmir ve Manisa’da hizmet veriyoruz. Hem evsel hem de ticari alanda çatı GES’ler yaygınlaşmaya başladı. GES’lere ek depolama, çok uygun hibrid çözüm olabilir. Biz de bunlara odaklanmayı sürdürüyoruz” diye konuştu.
 
Çotuker: Türkiye önemli bir üretim merkezi olabilir
Kontrolmatik Teknolojik İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Osman Çotuker de 2016’dan beri depolama alanına yönelik yatırımlar yaptıklarını söyledi. Fosil yakıtlı enerji santralleri ile enerjinin üretildiği yerde tüketildiğini hatırlatan Çotuker, “Enerji taşınarak tüketilmeye başlandı. Yenilenebilir enerji santrallerinin artmasıyla enerji depolama son derece önemli hale geldi. Elektriksel, mekanik ve elektrokimyasal olarak enerji depolama yapılıyor. Kontrolmatik olarak 2020’de LFP dediğimiz lityum demirfosfat enerji depolamaya yönelik yatırıma karar verdik” dedi.   Çotuker, “birim alan içinde daha fazla enerji depolayabilecekken çevrim ömrü daha düşük olabiliyor. Bu otomobillerde ağırlığı azaltma imkânı veriyor. Ancak LFP’de çevrim ömürleri 10 yıl üzerinde kullanım ömrü verirken, depolama için daha fazla alan istiyor. Santraller yanında bunlar kurulduğu zaman yer sıkıntısı olmadığı için daha çok tercih ediliyor” diye konuştu. Dünyada lityum iyon pil ve LFP pil pazarının büyüdüğüne dikkat çeken Çotuker, “Türkiye’de buna uygun yatırımlar görülüyor. Lityum iyon pil yatırımları da yapılıyor, Avrupa’ya yakın oluşumuz nedeniyle bu yatırımlar çok önemli” diye konuştu.
 
Mazman: Son düzenlemelerle mevzuat gelişti
TDinamik Enerji Depolama Direktörü Doç. Muhsin Mazman, mevzuata yönelik bilgilendirmeler yaptı. Ak-taş Dış Ticaret’in enerji grubu olduklarını söyleyen Mazman, Türkiye’de ve yurtdışında santralleri olduğunu, ev tipi ve endüstriyel çözümler sunduklarını belirtti. Üretimde, iletimde ve dağıtımda depolamaya ihtiyaç olduğunu söyleyen Mazman, “Türkiye yenilenebilir enerjide atılım içinde. Ev tipinden ziyade şebeke ayarında büyük yatırımlar söz konusu. Şebeke işletmecisi, müstakil depolama, tüketim tesisine bütünleşik ve üretimde bütünleşik depolama sistemleri son çıkan düzenlemelerle mevzuatımıza girdi. Bu anlamda hem yatırım hem de kendi tesisiniz için yenilenebilir enerji yatırımı yapmanız mümkün” diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Menemen Belediyesi Cami Temizliğini Tamamladı
Menemen Belediyesi Cami Temizliğini Tamamladı
“ Türkiye olarak hızla yaşlanıyoruz”
“ Türkiye olarak hızla yaşlanıyoruz”