“Herkesten çok çalıştım ama beklediğimiz...

“Herkesten çok çalıştım ama beklediğimiz oyu alamadık”

İYİ Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan İzmir Milletvekili Ümit Özlale, yerel seçimleri değerlendirdi. Özlale “İzmir’de başarısızlığı üstlenmeye hazırım. Genel Başkanımız’ın suçlanmasını kabul etmiyorum” dedi

“Herkesten çok çalıştım ama beklediğimiz oyu alamadık”

İYİ Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan İzmir Milletvekili Ümit Özlale, yerel seçimleri değerlendirdi. Özlale “İzmir’de başarısızlığı üstlenmeye hazırım. Genel Başkanımız’ın suçlanmasını kabul etmiyorum” dedi

“Herkesten çok çalıştım ama beklediğimiz oyu alamadık”
02 Nisan 2024 - 16:46

Yerel seçimlerde Türkiye genelinde beklediği oyu alamayan ve istifalarla sıkıntılı günler geçiren İYİ Parti’de İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve İzmir Milletvekili Ümit Özlale seçim sonuçlarını değerlendirdi. CHP müstakbel İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tugay’ı ve CHP İzmir Örgütü’nü kutlayan Özlale, “İYİ Parti olarak genelde başarısız olduk. İzmir’de bu başarısızlığı üstlenmeye hazırım” ifadelerini kullandı.
 
Özlale, “İstediğimiz sonucun çok uzağında kaldık, bu başarısızlığı İzmir’de üstlenmeye hazırım. Bir iddia ortaya koyduk, yoğun bir kampanya dönemi geçirdik ama istediğimizi alamadık. Burada bir mağlubiyet varsa ben bunu tek başıma üstlenmeye hazırım. İYİ Parti olarak genelde de başarısız olduk, sadece genel başkanımız değil adaylar olarak başarısız olduk. 31 Marttan sonra kongre hesapları yapıp bize destek olmayanlar yüzünden başarısız olduk, sandıkların yüzde 45’ini dolduran başkanlar yüzünden başarısız olduk. Çalışmayan milletvekilleri olarak başarısız olduk, parti olarak başarısız olduk” dedi.
 
Yerel seçimlerdeki başarısız tablonun sadece Genel Başkan Meral Akşener’e mal edilemeyeceğini vurgulayan Özlale, “Sayın genel başkanımız bir kongre kararı aldı ama şunu bilmek lazım, sayın genel başkanımız bu başarısızlığın tek sebebi olmadı. Her ilde kendi başımıza aday çıkarma dirayeti ve ısrarını her seferinde yineledik. Bütün büyükşehir, il, ilçe ve beldelerde aday çıkartmamız ve aldığımız sonuç hepimizin sorumluluğu, tek bir kişinin değil. Daha seçim sonuçlanmadan seçim sonrası hesaplar yapan arkadaşlar başta olmak üzere eleştirmemiz gereken çok şey var. İYİ Parti’ye yakışan şekilde bu seçim yenilgisinin muhasebesini yaparız. Herhangi bir bedel ödenmesi gerekiyorsa bu sorumluluğu üstleniriz. Bu seçimin başarısızlığını tek bir kişiye bağlamak haksızlık olur. Parti olarak bu seçim döneminde yeterince çalışmayarak, seçim sonrasını hesap ederek, yeni bir kongrede pazarlıklar yaparak, gücümüzü ve motivasyonumuzu sahaya vermediğimiz için başarısız olurken bunu bir kişiye mal etmek haksızlık olur” şeklinde konuştu.
 
Seçim sürecinde çok yoğun çalıştığını ifade eden Özlale, “Daha fazla neyi iyi yapabilirdim bilmiyorum. Herkesten daha fazla çalıştım, daha fazla koşturdum ama sonuç olarak istediğimizin çok uzağında sonuç aldık. Bu süreçte seçim telaşından dolayı, bazen özensiz davrandığımdan dolayı kırdığım insan varsa hepsinden özür dilerim. Teşekkür etmek istediğim ilk kişi solumda, İlke Hanım benimle bu kadar yakın çalışmasaydı biz bu sonucu da elde edemezdik” diye konuştu.
 
İYİ Parti İzmir eski İl Başkanı Bezircilioğlu’na yüklenen Özlale, “Bezircilioğlu’nun ayrılığının etkisi pozitif olmuştur, Türkiye’de belki de en fazla oy aldığımız şehir İzmir’dir. Oy toplamı açısından baktığımızda İzmir İYİ Parti’ye en çok katkı yapan şehirdir. Sinan Bey’le bağımızı önceden koparsaydık oy oranımızın çok daha fazla olacağını biliyorum. Partimizin en önemli problemlerimden bir tanesi zor zamanlarda bir araya gelmektense nasıl karlı çıkarım diyenlerin var olmasıdır. Biraz önce zikredilen insan da dahil birçok kişi lehimize değil aleyhimize çalıştı. Geçenlerde bir milletvekili CHP’yi övüp oraya geçmenin hesabını yaptı, mevcut milletvekillerinin eski il başkanlarıyla bir olup CHP’ye üye kaydırmaya çalıştığını biliyoruz. Milletvekillerinin bu işi hiç de sanıldığı kadar sahiplenmediğini biliyoruz” dedi.
 
Yerel seçim sonuçları sonrası istifaları üzülerek karşıladığını söyleyen Özlale, “Genel Başkanıma, ‘Sizin partiden ayrıldığınız gün ben de ayrılırım’ dedim. İstifaları üzülerek izliyorum çünkü özellikle Bilge Yılmaz bu ülkeye inanılmaz katkı verebilecek insanlardan biridir. Kararına çok üzüldüm. İrem Hanım da dünyaca ünlü bir sporcumuz, İrem’le de aynı partide yer almaktan çok büyük onur duyuyorum, umarım kendisiyle yeniden çalışma şansı buluruz” diye konuştu.
 
İzmir’de Zafer Partisi’nin bazı merkez ilçelerde İYİ Parti’den önde olmasını değerlendiren Özlale, “Zafer Partisi İzmir’in bazı ilçelerinde başarılı oldu. Ne kadar çalıştıklarına bakma fırsatım olmadı ama bizler bazı ilçelerde 5’inci ve 6’ncı partiyiz. Özeleştiri yapmak gerekiyorsa ilçe teşkilatlarının, hatta uzun bir süredir ilçe başkanı olup sonra da iddialı bir şekilde aday olan kişilerin 5 yıldır orada olmalarına rağmen bu kadar düşük bir oy almalarını ciddi bir şekilde masaya yatırmamız lazım. Göstermesi gereken performansın çok altında kalan ilçeler var, bazı yerlerde, mesela Selçuk, Kiraz ve Seferihisar’dakilere hiçbir suç bulamam çünkü oranın belediye başkan adayları ve ilçe başkanları istifa ettiler. Oralarda aday olan arkadaşlarımız partimizin bayrağını orada dalgalandırdılar ve ilçe teşkilatlarının isteğini yerine getirmediler. Büyük ilçelerde bizler küçük ilçelerdeki kadar oy alıyorsak ve buradaki adaylar hakikaten orada ilçeyi kuran, sonra da başkan adayı olmak için çok ısrarcı olanların payı var” dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP Efes Selçuk Kadın Kollarında Köklü Değişim
CHP Efes Selçuk Kadın Kollarında Köklü Değişim
Bornova Belediyesi’nden vergi ödeme kolaylığı
Bornova Belediyesi’nden vergi ödeme kolaylığı