“Kadınlar çalışmalı, üretmeli, şiddete...

“Kadınlar çalışmalı, üretmeli, şiddete boyun eğmemeli”

İzmir Ticaret Odası’nın 7 kadın meclis üyesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle yaptıkları açıklamada, kadınların iş hayatında olmasının önemini vurguladı. Oda meclisinde hemcinslerini temsil eden, kentin ve ülkenin gelişimine önemli katkılar sunan iş kadınları, “Kadınlar çalışmalı, üretmeli ve şiddete boyun eğmemeli” dedi.

“Kadınlar çalışmalı, üretmeli, şiddete boyun eğmemeli”

İzmir Ticaret Odası’nın 7 kadın meclis üyesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle yaptıkları açıklamada, kadınların iş hayatında olmasının önemini vurguladı. Oda meclisinde hemcinslerini temsil eden, kentin ve ülkenin gelişimine önemli katkılar sunan iş kadınları, “Kadınlar çalışmalı, üretmeli ve şiddete boyun eğmemeli” dedi.

“Kadınlar çalışmalı, üretmeli, şiddete boyun eğmemeli”
25 Kasım 2022 - 11:11

Kadınların ekonomik güç elde ettiği zaman şiddetin karşısında daha dik durabileceğini ifade eden İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Gerek Oda bünyesinde yaptığımız çalışmalarda gerek kent paydaşlarıyla yürüttüğümüz projelerde, kadınlarımızın önde olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. İzmir Ticaret Odası’nın yeni yönetiminde 2 kadın meclis üyemizin yer almasıyla düşüncemizi fiilen ortaya koymuş olduk. Şiddete karşı mücadelede üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Son olarak Kadın Dostu Kent projesiyle kadınlarımız için daha güvenli kentler planlamayı hedefledik.  Çiğli ve Bornova örneklerinin ardından Konak’ta projemizi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Her konuda olduğu gibi, şiddetin önlenmesi için de önceliğimiz eğitim olmalı. Küçük yaşlarda başlayan eğitim ile sağlıklı ve insan haklarına saygılı nesiller yetiştireceğimize inanıyorum. İzmir Ekonomi Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Çocuk Üniversitemiz ve Beyaz Köşk Uygulama Anaokulumuz bu hedef doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.” dedi.
 
7 kadın meclis üyesi de şu mesajları verdi;
 
Hergül: şiddetin gerekçesi yoktur
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Jülide Tutan Hergül;  “Türkiye de 10 kadından 4 ü fiziksel şiddete maruz kalıyor, dünyada 10 kadından 8’i psikolojik şiddet görüyor. Sorunları çözmenin tek yolunu şiddet gibi gören kişi, başkasına şiddet uyguluyor. Sevgi ve saygı tüm sorunları çözer. İzmir Ticaret Odası olarak şiddetin her türlüsüne karşıyız. Şiddetin gerekçesi yok. Kadına yönelik şiddete karşı proje üreten anlayışımız var ve bu yolda toplumsal politikaların geliştirilmesini, uygulanmasını destekliyoruz. Kadın ve erkek eşitliğine inanıyor, eşit temsiliyet için çalışıyoruz.”
 
İşleyen: kadınlar iş yaşamında da şiddete maruz kalıyor
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Nuray Eyigele İşleyen; “Kadınlar, toplumumuzun temel taşları. Kadının temel hak ve özgürlüklerinin kısıtlanmaması için; kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği yaparak tüm güçlerini birleştirmesi gerekiyor. Ülkemizde kadın cinayetlerine her gün bir yenisi ekleniyor. Hemcinslerimiz aile içi şiddetin yanısıra iş yaşamında da psikolojik şiddete maruz kalıyor. Kadınlarımızın eğitim seviyesinin artırılması ve iş hayatında daha fazla yer alarak konumunun güçlendirmesi ile şiddet bir nebze önlenebilir. Bu anlamlı günün dünyada ve ülkemizde kadın haklarının korunması ve geliştirmesine vesile olmasını diliyorum.”
 
 
Mutlutürk: şiddetin sebebi yoktur
İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Adile Dilek Mutlutürk; “Kadına Şiddetle Mücadele Günü'nde hatırlayalım ki; hiçbir sebep bir canlıya şiddet uygulanmayı mazur gösteremez. Bunun için bireysel olarak, toplumsal olarak, devlet eliyle şiddetin önlenmesi için tüm adımlar atılmalı, sorumluluklar alınmalı ve ölümle sonuçlanabilen kadın istismarı ve şiddet vakaları son bulunmalı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatük'ün sözünü hatırlatmak isterim: ‘Şuna inanmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğümüz herşey kadının eseridir.’”
 
Öztürk: güçlü kadın şiddete karşı durabilir
İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Aslı Öztürk; “Kadına şiddetle mücadelenin temeli kadının güçlü kılınmasıdır. Bunun  yolu eğitim, ekonomik güç ve bilinçlenmek. Devlet ve yerel yönetimlerin kadın vakıf, dernek ve birlikleri destekleyerek ve iş çevreleriyle elbirliği yaparak kadın istihdamını artıran çalışmaların çoğalması gerekiyor. Eğitimli ve ekonomik güce sahip kadın, şiddete karşı durabilir. Bu dik duruşun arkasında duracak en büyük güç ise yargı olmalı ve şiddet uygulayanların cezalarının indirim yapılmadan en yüksek halleriyle uygulanması önleyicilik açısından çok kıymetlidir”
 
Erçeltik: sayımızı çoğaltmak için çok çalışmalıyız
İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Ayşe Şöhret Erçeltik; “Odamızda yeni dönemde 7’si mecliste, 30’u komitelerde toplam 37 kadın görev aldı. Bu sayının artması için bizlerin çok çalışması aktif olarak toplantılarda yer alması gerekiyor. Kadınların iş hayatında var olması, ekonomik güce sahip olması şiddetin önüne geçilmesinde büyük önem taşıyor. Ben yıllardır hırdavat sektöründeyim. Sektörde çalışan az sayıda kadından biriyim. Bizler her yerde var oldukça tüm kadınlar güçlenecek. Ayrıca şiddetin önüne geçmek için cezai yaptırımların da caydırıcı olması gerektiği kanaatindeyim”
 
Çözel: sürdürülebilir ekonomi kadınsız olmaz
İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Hümeyra Çözel; “Ekmeğimi taştan değil demirden çıkarıyorum. Bazen kamyonun tepesindeyim bazen vincin üstünde. Kaynak da yapıyorum, yurtdışı fuarlara da katılıyorum. ‘Erkek işi’ denilen mesleği kadın gibi yaptım, başardım. Erkeklerin dünyasında erkekleşmeden var oldum. Kadın iş dünyasında olmalı. Bir kuş tek kanatla uçamaz. Sürdürülebilir ekonomi kadınsız olmaz. Yaptığımız işlerde ve başarılarda annelerimizin hakkı olduğunu bilerek ve Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir’ sözünden yola çıkarak, kadına uygulanan her türlü psikolojik, fiziksel ve sözlü olan şiddete tüm kadınlar adına hayır diyorum”
 
Fıçı: bir kadın gülerse bir nesil güler
İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Saniye Fıçı; “Kadına yönelik ve aile içi şiddetin ortadan kalkmasını sağlayabilmek için ülke çapında top yekün seferberlik ilan edilmeli. Kadın erkek fırsat eşitliği, kadına şiddetle ve erken yaşta evliliklerle mücadele konularında eğitimler verilmeli. Toplumda kadına yönelik suçlarda, cezasızlık veya az ceza algısına yol açan uygulamalar sona erdirilmeli. Kadına şiddetle mücadele etme amacıyla hazırlanan, İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi"nin yeniden imzalanması önem taşıyor. Unutmayalım, Bir kadın gülerse bir nesil güler.”
 
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Deprem nedeniyle 7 günlük milli yas ilan edildi
Deprem nedeniyle 7 günlük milli yas ilan edildi
7.6'lık yeni deprem
7.6'lık yeni deprem