Kani Beko: “Kanla, ölümle kalkınma...

Kani Beko: “Kanla, ölümle kalkınma sağlıklı olabilir mi?”

TBMM Bartın Amasra Maden Kazasını Araştırma Komisyonu’nda konuşan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, “Kanla, ölümle, hastalıkla, sakat kalmalarla kalkınan bir toplumun geleceği sağlıklı olabilir mi, üretken özelliği kalabilir mi? diye sordu.

Kani Beko: “Kanla, ölümle kalkınma sağlıklı olabilir mi?”

TBMM Bartın Amasra Maden Kazasını Araştırma Komisyonu’nda konuşan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, “Kanla, ölümle, hastalıkla, sakat kalmalarla kalkınan bir toplumun geleceği sağlıklı olabilir mi, üretken özelliği kalabilir mi? diye sordu.

Kani Beko: “Kanla, ölümle kalkınma sağlıklı olabilir mi?”
18 Kasım 2022 - 14:10

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Bartın’ın Amasra İlçesi’nde meydana gelen maden kazasının tüm yönleriyle araştırılarak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nda madencilik sektörünü ve maden işçilerinin sorunlarını gündeme getirdi.  

Beko, 22 Kasım 2003’te Ermenek’te 10 işçinin 8 Eylül 2004’te Kastamonu'nun Küre İlçesi’nde 19 işçinin, 10 Aralık 2009’da Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde 19 işçinin, 23 Şubat 2010’da Balıkesir'in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy maden ocağında 17 işçinin, 17 Mayıs 2010’da, Zonguldak'ta 30 kişinin, 7 Temmuz 2010’da Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Küçükdoğanca köyündeki göçükte 3 kişinin, 8 Ocak 2013’te, Zonguldak'ın Kozlu ilçesinde 8 işçi ile tesiste 1992'de 263 işçinin, 13 Mayıs 2014 tarihinde, Manisa'nın Soma ilçesinde, 301 işçinin, 8 Ekim 2014 tarihinde Ermenek’te 18 işçinin, 17 Kasım 2016 tarihinde, Siirt Şirvan'da 16 işçinin, 17 Ekim 2017 tarihinde, Şırnak'ta 8 işçinin ve son olarak Amasra'da 42 kişinin yaşamını yitirdiği bilgilerini paylaştı.  

En acımasız üretim süreçleri devam ediyor
Sadece 19 yılda ortaya çıkan tablonun korkunç olduğunu dile getiren CHP’li Beko, “Ben burada birçok kazadan ve ölümden söz ettim. Bu konuyla ilgili şunu sormak istiyorum: Peki, 2003 yılından bu yana maden kazalarında hayatını kaybeden işçilerin sayısı kaçtır? Sizin elinizdeki veri nedir? Aynı dönemde madenlerde çalışmanın bir sonucu olarak meslek hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden işçilerin sayısı kaçtır? Yaşanan kazalar ve bu tür işletmeler, rödovans ve taşeronlaştırmanın sonuçlarının en trajik örneklerini göstermektedir. Bunlar açısından mesleki eğitim ve birikim önemli olmadığı gibi iş, işçi sağlığı, iş güvenliği uygulamaları da tamamen maliyet kalemi olarak görülmektedir. Maksimum kârı elde etmek için en hızlı en acımasız üretim süreçlerini yaşama geçirme konusuna maalesef hiç tereddüt etmemektedirler. Yıllardır bu konularda çalışma yapan sorunlara dikkat çeken, sendikalar, meslek odaları ve birliklerin uyarılarını dikkate almayan anlayışların işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında ciddi adımlar atabilmesi kesinlikle mümkün değildir” diye konuştu.

Meslek odaları ve birliklerin uyarılarını dikkate almayan anlayışların, işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında ciddi adımlar atabilmesinin kesinlikle mümkün olmadığına vurgu yapan İzmir Milletvekili Kani Beko, komisyon üyelerine şu soruları yöneltti: “Sizce de işçi sağlığı ve iş güvenliği uygulamalarını uluslararası normlar düzeyine çıkararak kalkınmayı ve gelişmeyi temel politika hâline getirmek gerekmiyor mu? Kanla, ölümle, hastalıkla, sakat kalmalarla, kalkınan bir toplumun geleceği sağlıklı olabilir mi, üretken özelliği kalabilir mi?”

Muharrem Kiraz da hesap verecek mi?
Beko konuşmasında; "Sayıştay raporlarına baktım, emniyet fezlekelerini inceledim, uzman arkadaşların raporlarına baktım, işçilerin ifadelerine baktım. Hepsi de havalandırmanın yetersiz olduğuna dikkat çekmişler. Sayın Komisyon üyeleri: Biz komisyon olarak ‘Bu kaza neden oldu?’ sorusunu cevap arıyoruz. Fakat daha ilk toplantıda, Türkiye Taşkömürü Kurumu, (TTK) Genel Müdür Yardımcısı Muharrem Kiraz, bilirkişi ön raporunun aksine ‘Kendi yaptıkları incelemeye göre facianın meydana gelmesinde havalandırmanın etkisi olmadığını’ söyledi yani bir anlamda kararı vermiş oldu.  Merak ediyorum, facianın teknik raporunu yazacak komisyonda, bu faciada hesap vermesi gerekenlerden TTK Genel Müdür Yardımcısı Muharrem Kiraz da yer alacak mıdır?" diye sordu.

Amasra’daki katliamın nedenlerine dair görüşlerini sıraladı
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko,  Amasra'daki katliamın teknik, tehlike olasılıklarıyla ilgili görüşlerini şöyle sıraladı: "Merkezi gaz ölçüm sistemi ve uyarı ikaz sisteminin çalışmaması, uygun ve yeterli havalandırma sisteminin bulunmamasına bağlı olarak baca ve kılavuz arınlarındaki metan geriliminin deşarj edilmemesi, yeraltı haberleşme sisteminin yetersizliği, grizulu ocaklarda kullanılması zorunlu olan alev sızdırmaz ekipmanının ve otomatik devre kesici donanımların zamanla bu özelliğini yitirmesinin önüne geçilmemesi; kömürün kendiliğinden yanmasının erken tespit edilmemesi ve mücadele yöntemi için prosedürler oluşturulmaması bana göre, burada patlamanın en büyük tetikleyicisi olmuştur."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Balçova’ya ODTÜ’lü başkan adayı
Balçova’ya ODTÜ’lü başkan adayı
Menemen'de bu kış kimse üşümeyecek
Menemen'de bu kış kimse üşümeyecek