Muhtarlara baskıya Millet İttifakı’ndan...

Muhtarlara baskıya Millet İttifakı’ndan tepki

Kemeraltı’nda esnaf ziyareti yapan Millet İttifakı’nın il başkanları, yaptıkları ortak açıklamada muhtarlara kaymakamlıklardan yapılan “seçim günü okullara giremezsiniz” talimatına tepki gösterdiler

Muhtarlara baskıya Millet İttifakı’ndan tepki

Kemeraltı’nda esnaf ziyareti yapan Millet İttifakı’nın il başkanları, yaptıkları ortak açıklamada muhtarlara kaymakamlıklardan yapılan “seçim günü okullara giremezsiniz” talimatına tepki gösterdiler

Muhtarlara baskıya Millet İttifakı’ndan tepki
24 Mayıs 2023 - 15:55

Cumhurbaşkanlığı 2. Tur seçimleri için çalışmalarını sürdüren Millet İttifakı İzmir il başkanları, bugün Kemeraltı’nda birlikte çalıştı. Esnaf ziyareti yapan CHP İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, İYİ Parti İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu, Saadet Partisi İl Başkanı Mustafa Erduran, Gelecek Partisi İl Başkanı Onur Sivaslı, Demokrat Parti İl Başkanı Serdar Faralyalı, DEVA Partisi İl Başkanı Egemen Pamukçu, Abacıoğlu Han’da gazetecilerle bir araya gelerek açıklama yaptı. İl başkanları, Narlıdere Kaymakamı’nın muhtarlara sözlü ve yazılı olarak seçim günü okullara giremeyeceklerini, vatandaşlarla bir araya gelemeyeceklerini bildirmesine tepki gösterdiler.
 
CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, bir araya gelme nedenlerinin muhtarlara yapılan baskı olduğunu açıklayarak, “Narlıdere Kaymakamlığı muhtarlara telefon açtırarak asla okullara giremeyeceklerini, vatandaşlarla bir araya gelemeyeceklerini bildirdi ve bunu yazılı olarak gönderdi. Muhtarlarla bir araya geldik ve yine buna benzer baskılardan konuştuk. Hiçbir kaymakam ve hiçbir vali anayasa hükümleri dışında emir veremez. Ayrıca muhtarlarımız vatandaşların oylarıyla seçilmişlerdir ve bu şekilde baskılara maruz kalamazlar. Seçim güvenliğini tehlikeye atmaları sürece herkes okullara girebilir. Öncelikle valimiz ve kaymakamlarımıza seslenmek istiyoruz ve bu baskılardan vazgeçmelerini istiyoruz” diye konuştu.
 
İYİ Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu, sadece muhtarlar özelinde değil, Türkiye genelinde hiçbir soru işaretine sebebiyet vermeyen tertemiz seçim istediklerini belirterek, “Temiz bir seçim için hem seçim sırasında hem seçim sonrasında oyların sağlıklı şekilde milletimize sirayet etmesi konusunda elimizden geleni yapacağız. Buradan tüm kamu kurumlarına seslenmek istiyorum; hep beraber temiz bir seçim için çaba sarf edelim” dedi.
 
Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı seçilmesi için parti olarak ellerinden gelen çabayı sarfettiklerini anlatan Saadet Partisi İzmir İl Başkanı Mustafa Erduran, “Cumhurbaşkanı konuyu yaptığı açıklamalarla ifade etmiş oldu. Bu yaşananlar hükümetin kaybetme korkusundan kaynaklanıyor. Muhtarlar da görevlerini yapıyor. Tedirgin olmasınlar. Sağlıklı bir şekilde seçim sonuçlanacaktır” dedi.
 
Gelecek Partisi İzmir Başkanı Onur Sivaslı da CHP İl Başkanı Şenol Aslanoğlu’nun daveti üzerine Kemeraltı esnaf ziyareti gerçekleştirdiklerini belirterek, “Farkındalık yaratmak için bir araya geldik. Sandık güvenliği ile ilgili çok fazla soru ve tedirginlik var. Gördük ki okullarda muhtarların kaygıları var. Muhtarlarımız tamamen yönlendirme amaçlı çalışmalar yapıyor” diye konuştu.
 
Demokrat Parti İzmir İl Başkanı Serdar Faralyalı, üç gün sonra kritik bir seçim yapılacağını hatırlatarak, şunları söyledi; “Birinci turda rakibimizin gerisinde kaldık. Günlerdir çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Burada sahada yaptığımız çalışmalarda görüyoruz. En büyük hissettiğimiz şey İzmir seçmeninin değişim ihtiyacı. İzmir’den ricamız rakibimize oy veren arkadaşlarınızdan, dostlarınızdan iletişim kurarak bir kişiyi bile ikna etsek, kardır. Sandık güvenliğiyle ilgili en güzel çözüm ise saat 17’de hepimiz oy kullandığımız sandıklara giderek, o sandıklarda içimiz rahat etsin ve o sandıklarda kötü düşünceleri olanlara karşı duruş gösteririz.”
 
Her gün yeni bir hukuksuzlukla karşı karşıya kaldıklarını vurgulayan DEVA Partisi İzmir İl Başkanı Egemen Pamukçu, “Dün montaj yapılan görüntüler açıkça söyleniyor. Bugünse muhtarlara karşı bir duruş gösteriliyor. Tüm çabamız Türkiye’nin 29 Mayıs’ta Türkiye’nin yeni bir sabaha uyanması için. Bizler korkmuyoruz. Bizler bu hukuksuzluğa karşı buradayız. Pazar günü de altı partinin tüm paydaşları olarak sandıklara sahip çıkacağız. Ancak sadece biz değil, tüm vatandaşlarımızdan ricamız oy kullandığınız sandıklara giderek yapılan sayımları gözlemleyin. Bu tüm vatandaşların anayasal hakkıdır. Kimse buna karşı koyamaz” dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP Efes Selçuk Kadın Kollarında Köklü Değişim
CHP Efes Selçuk Kadın Kollarında Köklü Değişim
Bornova Belediyesi’nden vergi ödeme kolaylığı
Bornova Belediyesi’nden vergi ödeme kolaylığı