Şengül istifasının perde arkasını anlattı!

Şengül istifasının perde arkasını anlattı!

Şengül istifasının perde arkasını anlattı!

Şengül istifasının perde arkasını anlattı!
13 Nisan 2019 - 14:42

AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından aldığı istifa kararının nedenlerini kamuoyuyla paylaştı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara’da görüşen ve istifasını sunan Başkan Şengül, İzmir’e dönerek partisinin il binasında basın toplantısı düzenledi.

Veda açıklamasında parti teşkilatı Şengül’ü yalnız bırakmadı. Şengül istifasının perde arkasını anlatırken basın mensuplarından gelen soruları da yanıtladı.

SÜRECE KISACA DEĞİNDİ
Şengül, “2-3 gündür Ankara’daydım. Bazı görüşmeler sonucunda bir karar verdik. Kurulduğu günden bu yana teşkilatımın her kademesinde görev aldım. Mensubu olmaktan gurur duyduğum AK Parti’de ikinci kez il başkanlığına atandım. 14 aydır bu görevi hırs ve beklenti içinde olmadan partimin başarısı için yürüttüm. Bu süreçte davası ve vatanı uğruna gecesini gündüzüne katarak çalışan fedakar teşkilat mensuplarına teşekkür ediyorum. Beraber yol arkadaşlığı yapmaktan onur ve şeref duyuyorum. Hızlı bir yapılanma içine girdik. Kongre sürecini hızlı tamamladık. Teşkilatlarımızla birliği sağlama noktasında önemli adımlar attık. İlçelerimizde başarıya inanmış dava arkadaşlarımızla yola çıktık. Bu süreçte 2 ayrı önemli seçim sığdırdık. Türkiye’nin yapısı, değişen sistem için güzel bir seçimle başarıyla ulaştık. Yüzde 33 oy alarak ülke genelinde sağlanan başarıya İzmir olarak önemli katkı sağladık. 8 milletvekilimizle temsil ediliyoruz. Sonrasında hiç ara vermeden 31 Mart için çalışmaya başladık. İlçelerimizdeki sorunları tespit ettik. İl başkanlığımızın ekipleriyle ciddi çalışmalar yaptık. Kimler belediye başkanı adayı olabilir konusunda çok önceden ince eleyip sık dokuduk, teşkilatlarımızı dinledik. Bunları yakın-uzak ilişkisine bakmadan, çıkar ilişkisine bakmadan en doğru kararı vermeye çalıştık” dedi.
 

İLÇELERDE DOĞRU KİŞİLERİ ADAY YAPTIK, BÜYÜKŞEHİR ADAYIMIZDAN DAHA ÇOK OY ALMIŞLAR!
Şengül sözlerine devam ederken isim vermeden partisinin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’yi hedef aldı. Şengül, “Seçim sonucunda alınan başarıda şunu gördük ki gerçekten ilçelerimizde çok doğru adaylarla yola çıktık. Yine olsa yine aynı adaylarla yola çıkardık. İlçe belediye başkan adaylarımız Büyükşehir adayımızdan daha çok oy almış! Teşkilatlarımızdan oluşan ekiplerle tek tek ilçeler tarandı. İnsanlarla birebir çalışmalar yapıldı. 17 yıldır her seçimde görev alıyorum, hiçbir seçimde kadınlarımız, gençlerimizle teşkilatımız bu kadar bütünleşmemişti. Başarı, başarısızlık ne, onu da söylemiyorum. 7 olan belediye sayımız 4’e düştü. 2014’te bölünmeden dolayı birçok ilçede belediye başkanlığı kazanmıştık. Bu sefer oylarımızı arttırmamıza rağmen kaybettik. İkili kutup olmasından dolayı 12 belediye kaybettik. Artık baraj yüzde 30-40’larda değil artık yüzde 50’yi geçmeniz gerekiyor. Teşkilatlarımızdan oluşan ekiplerle tek tek ilçeler tarandı. İnsanlarla birebir çalışmalar yapıldı. 17 yıldır her seçimde görev alıyorum, hiçbir seçimde kadınlarımız, gençlerimizle teşkilat samimiyetle bütünleşti. Herkesin dertleriyle, sıkıntılarıyla, dertleriyle ilgilendik, insanlara ulaşmaya çalıştık” açıklamasında bulundu.

BAZI İNSANLARIN SAHTE TEVAZUDAN KURTULMASI, SİYASETTEN NEMALANMAMASI GEREKİYOR
Şengül ayrıca, “Parti kuruluşuyla görev almış, il başkanlığı yapmış, milletvekilliği yapmış biriyim. Sonrasında sivil hayata alıştık ama çağırdılar il başkanlığı görevi verdiler. Ben şahsım olarak kendimi vatanıma, milletime, partime borçlu hissediyorum. Sırf o nedenden bu görevi kabul ettik. Allah şahittir ki hiçbir kişisel beklentim, ihtirasım, milletvekili mi bakan mı olurum beklentim yok. Hiç en ufak bir şekilde de heyecanlandırmıyor. Bu görevi yaparken gücüm yettiğince yapmaya çalıştım. Sonuçta bizler de insanız, mükemmel değiliz. Eksiklerimiz, hatalarımız mutlaka olmuştur. Bazıları da şu erdemi gösterebilmeli, sahte tevazusundan kurtulup sanki siyasette onlar olmadan bir şey yapılmıyormuş gibi davranamamalılar. Yıllardır siyasette kalan, nemalanan insanların belli noktalarda durmaları gerekiyor. Yeni yüzlerin, gençlerin önünü açmak gerekiyor. Yüzlerce arkadaşımız il başkanlığı yapabilecek kapasiteye sahip. Bizler de bu bilgi birikimimizi onlara katkı olarak sunacağız” dedi.  

İZMİR’E PATRON, AĞABEY GEREKLİ DEĞİLDİR
“İzmir’e patron, ağabey gerekli değildir” diyerek sözlerini sürdüren Şengül, “İzmir’e hizmetkar lazım, yüreği olacak, samimi insanlar lazım. Bir insanı zorla sevemezsiniz. Bağlantı kurarsanız seversiniz, kurmazsanız sevemezsiniz. İlçelerde, mitingde insanlara baktığımızda masum, samimi, gözlerine baktığınız sizden beklentisi olan insanların ahını almamak lazım. Onların üzerine basıp siyaset yapmamak lazım. partimizde öz eleştiriler yapılıyor. Biz başkalarını eleştirmeden önce kendi olumsuzluklarımızı tamamlamamız gerekiyor. Kendi günahlarımızı başkaları üzerinden deşifre etmemiz gerekiyor. Kimseye kırgın, kızgın değilim. Kimseden bir alkış da beklemiyorum. Kimseye de kızmıyorum. Allah çıktığımız yollarda bizi mahcup etmesin” ifadelerini kullandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Kılıç’tan muhtarlar zirvesi
Başkan Kılıç’tan muhtarlar zirvesi
Çeşme’den sakız damlıyor!
Çeşme’den sakız damlıyor!