Sürdürülebilirlik Merkezi Projesi belli oldu

Sürdürülebilirlik Merkezi Projesi belli oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Türkiye'nin ilk sürdürülebilirlik merkezini kurmak için açtığı ulusal mimari proje yarışmasında dereceye girenler ödüllendirildi. Başkan Soyer, merkezin iklim krizine karşı 2030'da sıfır karbon hedefinde önemli rol oynayacağını belirterek. “Bu merkezle iklim krizi ile mücadelede sadece İzmir için değil Türkiye için de çok önemli bir adım atmış oluyoruz” dedi

Sürdürülebilirlik Merkezi Projesi belli oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Türkiye'nin ilk sürdürülebilirlik merkezini kurmak için açtığı ulusal mimari proje yarışmasında dereceye girenler ödüllendirildi. Başkan Soyer, merkezin iklim krizine karşı 2030'da sıfır karbon hedefinde önemli rol oynayacağını belirterek. “Bu merkezle iklim krizi ile mücadelede sadece İzmir için değil Türkiye için de çok önemli bir adım atmış oluyoruz” dedi

Sürdürülebilirlik Merkezi Projesi belli oldu
20 Kasım 2023 - 10:32

İzmir Büyükşehir Belediyesi, iklim krizine karşı 2030’da sıfır karbon hedefinde önemli rol oynayacak Sürdürülebilirlik Merkezi’ni kente kazandırmak için çalışıyor. Bayraklı Turan Mahallesi’nde kurulacak, Türkiye’nin ilk, dünyanın sayılı merkezlerinden biri olacak İzmir Sürdürülebilirlik Merkezi (S-Hub) için açılan mimari proje yarışmasında dereceye girenler belli oldu. 56 projenin katıldığı yarışmada ikinci kademeye kalan 8 proje ödüllendirildi. Mimar Tuna Han Koç'un temsil ettiği ekip yarışmanın 1.’liğini aldı. Ödüller Tarihi Bıçakçı Han'da Başkan Tunç Soyer'in ev sahipliğinde düzenlenen törenle verildi.
 
Başkan Soyer, hasta bir gezegende yaşadığımızı ve sürdürülebilirliğin geçmişle gelecek arasında adalet olduğunu belirterek, “Çok geniş tedavi metodu uygulanmak zorunda. Geçmişin bilgisi, erdemi ve değerlerinden yola çıkarak gelecek inşa edilmeli. Doğanın sözünü dinlemeli, sesine kulak vermeliyiz. Sürdürülebilirlik Merkezi için 3 yıldır emek veriyor, kafa yoruyoruz.  İzmir’de yaşayan herkes için rehberlik edecek, ilham alınacak boyutları olduğunu düşünüyorum. Biliyorum ki sadece İzmir için değil Türkiye için de çok önemli atmış oluyoruz” dedi. Soyer, “Projesini yarışmayla belirlediğimiz İzmir Büyükşehir Belediyesi ana hizmet binası yerine inşa edilecek anıt yapı ve Sürdürebilirlik Merkezi'ni nefes aldığımız, gücümüzün yettiği sürece mutlaka hayata geçireceğiz” ifadelerini de kullandı.
 
Ödül alan projeler:
1.: Ekip Temsilcisi Mimar Tuna Han Koç, Yüksek Mimar Fatma Zeynep Altınbaşlı, Danışmanlar Makine Mühendisi Mukadder Gültekin, Yüksek İnşaat Mühendisi Ufuk Ayaz, Elektrik Mühendisi Ahmet Aksoy, Yüksek Peyzaj Mimarı Barış Ekmekçi, Yardımcılar Mimar Feyza Şakar, Mimar Ece Işık.
2.: Ekip Temsilcisi Mimar Emre Şavural, Yüksek Mimar Fatih Yavuz, Yüksek Mimar Mert Ayaroğlu, Mimar Kaan Özdemir, Mimar Kutay Kaynak, Yardımcılar Mimar Bünyamin Demirel, Mimar Sıla Kutlu, İç Mimar Sümeyye Nur Kırımlı, öğrenci Kaan Küllüoğlu, öğrenci Osman Yılmaz, Danışmanlar Peyzaj Mimarları Cemil Hamdi Okumuş, Paşa Kaya, Ezel Cebi Okumuş, Recai Toylan, İnşaat Mühendisi Ömür Özger, Makine Mühendisi Ömer Onur Yücel, Elektrik Mühendisi Nüvit Sani Karaibrahimoğlu.
3.: Ekip Temsilcisi Mimar Ramazan Avcı, Mimarlar İrem Malgaş, Bengüsu Yeşiloğlu,  Gülay Karip, Hülya Demirkaya, Peyzaj Mimarı Elvan Ender, Danışmanlar İnşaat Mühendisi Altan Çalıkyılmaz, Elektrik Mühendisi Kemal Güravşar, Makine Mühendisi  Melih Özöner, Yardımcılar Mimarlık Öğrencileri Altuğ Tümer, Esra Ulukavak,  Refik Berk Çıngıloğlu.
 
Yarışmanın 1.’si 700 bin, 2.’si 600 bin, 3.’sü 400 bin lira ödül aldı. 5 projeye 100’er bin lira mansiyon ödülü verildi.
 
Mansiyon ödülleri:
Birinci: İnanç Eray (Mimar-Ekip Temsilcisi) Mustafa Adnan Öğüt (İnşaat Mühendisi) Orhan Murat Gürson (Makine Mühendisi) Özlem Dilda Yaman (Elektrik Mühendisi)
İkinci: Ece Avcı (Mimar - İstanbul Teknik Üniversitesi Ekip Temsilcisi) Bahadır Kantarcı (Mimar - İstanbul Gedik Üniversitesi Yardımcılar Yunus Emre Görgüç Mimar - Dokuz Eylül Üniversitesi İpek Üstündağ Mimar - Kadir Has Üniversitesi Gün Rodoplu Mimar - Kadir Has Üniversitesi)
Üçüncü: Ebru Yılmaz (Y. Mimar Ekip Temsilcisi) Seçkin Kutucu (Y. Mimar) Yonca Kutucu (Mimar)
Dördüncü: Gülhis Duygun (Mimar- Ekip Temsilcisi) Neslihan Türkmenoğlu Bayraktar (Mimar) Ahmet Kıvanç Kutluca (Şehir ve Bölge Planlaması) Zeynep Örgev (Mimar)
Beşinci: Bora Diken (Mimar -Ekip Temsilcisi) Onur Ertaş (Dr. İnşaat Mühendisi)
 
Jüri üyeleri:
Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Başkan Danışmanı Ekolog Dr. Güven Eken, Genel Sekreter Yardımcısı Y. Çevre Mühendisi Şükran Nurlu, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanı Y. Mimar Vahyettin Akyol, Prof. Dr. Şehir Plancısı Koray Velibeyoğlu, Doç. Dr. Makine Mühendisi Nurdan Yıldırım, Şehir Plancısı - Yeşil Bina Uzmanı Murat Doğru’nun danışman olduğu jüride, Mimar Nevzat Sayın (Jüri Başkanı),  Y. Mimar Bünyamin Derman, Prof. Dr. İnşaat Mühendisi Cemalettin Dönmez, Y. Mimar Aslıhan Demirtaş Cindoruk, Doç. Dr. Mimar Gülsu Ulukavak Harputlugil, Prof. Dr. Mimar Mehmet Bengü Uluengin ve Y. Mimar Özgür Güller’den oluştu. Yedek jüride ise; Prof. Dr. İnşaat Mühendisi Engin Aktaş, Doç. Dr. Mimar Neşe Ganiç Sağlam, Dr. Mimar Seda Erdem, Doç. Dr. Mimar Zeynep Durmuş Arsan yer aldı. Raportörler Y. Mimar Proje Tasarım ve Geliştirme Şube Müdürü Ebru Kandilci Köran, Y. Mimar Duygu Aral ve Mimar Can Tunçok’un yardımcıları ise Ekonomist Zeynep Bilgili, Mimar Selen Aras Ergenç ile Büro Personeli Bülent Polat oldu.
 
Hedef 2030'da sıfır karbon
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Enerji ve İklim Eylem Planı ve Yeşil Şehir Eylem Planı içinde yapılacak  İzmir Sürdürülebilirlik Merkezi’nin yenilikçi çözümlerle sıfır karbon yapı olarak tasarlanmasını hedefledi. Kentin sürdürülebilirlik stratejileri, politika ve projelerinin üretileceği merkezden üniversiteler, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve kentliler yararlanacak. Merkez, sıfır emisyonlu çevreye geçişi hızlandırmada, sürdürülebilirlik alanında kentsel çözüm uygulamalarını tanıtma ve yaygınlaştırmada etkin rol oynayacak.
 
İklim krizine karşı projelerini 2030’da sıfır karbon hedefiyle oluşturan İzmir Büyükşehir Belediyesi, WWF’nin düzenlediği uluslararası Tek Dünya Kentleri Yarışması’nda (One Planet City Challenge-OPCC) Türkiye şampiyonu olmuştu. Başkan Tunç Soyer’in iklim kriziyle mücadele vizyonu ile İzmir, Avrupa Birliği’nden İklim Nötr ve Akıllı Şehirler Misyonu’na seçilmişti.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Balçova’ya ODTÜ’lü başkan adayı
Balçova’ya ODTÜ’lü başkan adayı
Menemen'de bu kış kimse üşümeyecek
Menemen'de bu kış kimse üşümeyecek