“Tarımın başkenti Nazilli”
Reklam

“Tarımın başkenti Nazilli”

Ege Bölgesi’nin Tarım, Hayvancılık ve Gıda Teknolojileri sektörünün fuarı, Nazilli Tarım Fuarı ‘10 Ocak Tarım Bayramı’nda törenle başladı.

“Tarımın başkenti Nazilli”

Ege Bölgesi’nin Tarım, Hayvancılık ve Gıda Teknolojileri sektörünün fuarı, Nazilli Tarım Fuarı ‘10 Ocak Tarım Bayramı’nda törenle başladı.

“Tarımın başkenti Nazilli”
10 Ocak 2019 - 16:53

Türkiye’de tarım denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olan, Aydın, Nazilli’de 10-13 Ocak tarihleri arasında, Elit Fuarcılık Hizmetleri tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Exponaz Agro Nazilli Tarım Fuarı, Eşref Özel Çok Amaçlı Kapalı Alanı’nda düzenlenen törenle başladı.
4 gün sürecek bir bayram
Nazilli Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösterisi ile başlayan törenin açılış konuşmasını Elit Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Çiçekçi yaptı. Çiçekçi, Nazilli Tarım Fuarı’nı 96 firma ve yaklaşık 450 marka ile açtıklarını belirterek, “Bugün 10 Ocak hem Çalışan Gazeteciler günü hem de Tarım Günü. Bizler bugün bu özel günde Nazilli için bir bayram olacak Tarım Fuarı’nın açılışını siz değerli basın mensuplarımızın eşliğinde açmanın gururunu yaşıyoruz. Ben Fuarımız 13 Ocak Pazar gününe kadar tam 4 gün boyunca sürpriz etkinlikler, ikram ve hediyelerle ziyaretçilerini şaşırtacak. Ayrıca fuarımızı ziyaret eden vatandaşlarımız yöresel ürün stantlarında da hem yöresel yemeklerin tadına bakabilecek hem de keyifli vakit geçirebilecekler. Ben bu vesile ile fuarımıza katkı koyan, destekleyen başta Nazilli Kaymakamımız İbrahim Küçük ve Belediye Başkanımız Haluk Alıcık olmak üzere Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü, Nazilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Arslan, Nazilli Tarım İlçe Müdürü Sunay Güler’e ve tabii ki Nazillili vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Son olarak tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum” dedi.
Törende Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık da bir konuşma yaptı. Alıcık, tarım fuarının tüm Nazilli’ye hayırlı olmasını dileyerek, “Gerçekleştirmiş olduğumuz Tarım Fuarı, Nazilli için gerçekten de geç kalınmış bir etkinlikti. Çünkü Nazilli tarımın anavatanıdır. Burası Mevla’nın cennetidir, yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’de bahsi geçen incirin ve zeytinin başkentidir. İşte sadece bu bahsettiğimiz konular bile düşünüldüğünde bu kentte bir Tarım Fuarı daha önce düzenlenmeliydi. Ancak biz bu önemli eksikliği geçtiğimiz yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Tarım Fuarımız ile ortadan kaldırmış ve bugün de burada ikincisinin açılışını yapıyoruz. Fuarımızı bugün burada gerçekleştiriyor olmaktan dolayı hem çok büyük bir mutluluk duyuyorum hem de bunun gururunu yaşıyorum. Bu fuarda emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyor ve fuarımızın Nazillimize ve Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Bir dünya markası
Başkan Haluk Alıcık, konuşmasına Nazilli’nin bir dünya markası olduğunun da altını çizerek, “Aydın, il olsun ilçeleri olsun hepinizin bildiği gibi bir dünya markası. Ancak, Aydın’ın ürünlerini marka olarak pazarlara sunmakta güçlük çektiğini düşünüyorum. Burada bir eksiklik var. Bugün Nazilli çok önemli tarım ürünlerimizden biri olan incirin başkenti konumundadır. İncir borsasına Nazilli hakimdir. Bugün Türkiye’de 73 bin ton incir ihraç edilirken bunun 51 bin tonu Nazilli Borsası’nda işlem görüyor. İşte bu değerlerimizi çok daha iyi pazarlayabilmek, üreticimize daha büyük katkılar sunabilmek bu fuarlar çok önem arz ediyor. Ben de son olarak tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, kolaylıklar diliyorum” diye konuştu.
Nazilli’ye büyük bir katkı sağlayacak
Törende konuşan Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük ise gerçekleştirilen tarım fuarının başta Ege Bölgesi olmak üzere Aydın, Nazilli ve çiftçiler için hayırlı olmasını söyleyerek, “Nazilli hem bir tarım kenti hem de tarıma dayalı sanayisinin gelişmekte olduğu bir kent. Tarladan soframıza, marketlerimize, uluslararası piyasalara sunulan tarım ürünlerinin ve bu ürünler için üretilmiş makine ve teknolojilerinin sergilendiği bir fuar gerçekleştiriyoruz. Bu fuarın başta da söylediğim gibi Bölgemize, Aydın’a, Nazilli’ye ve en nihayetinde de üreticilerimize büyük katkı sağlayacaktır. Bu anlamda bu fuara destek veren, katılımcısı olan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
15 Temmuz Demokrasi Meydanı Açıldı
15 Temmuz Demokrasi Meydanı Açıldı
“Milletimize Hesabını Verebilir Mi?”
“Milletimize Hesabını Verebilir Mi?”