“ULAŞILABİLEN BİR REKTÖR OLACAĞIM”

“ULAŞILABİLEN BİR REKTÖR OLACAĞIM”

Ege Üniversitesi Rektörlüğü’ne aday olan Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, adaylık sürecini ve hedeflerini Egeli Haber’e anlattı. Cüneyt Hoşcoşkun ile yaptığımız söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umuyoruz.

“ULAŞILABİLEN BİR REKTÖR OLACAĞIM”

Ege Üniversitesi Rektörlüğü’ne aday olan Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, adaylık sürecini ve hedeflerini Egeli Haber’e anlattı. Cüneyt Hoşcoşkun ile yaptığımız söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umuyoruz.

“ULAŞILABİLEN BİR REKTÖR OLACAĞIM”
27 Mayıs 2016 - 13:13

Ege Üniversitesi Rektörlüğü’ne aday olan Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, adaylık sürecini ve hedeflerini Egeli Haber’e anlattı. Cüneyt Hoşcoşkun ile yaptığımız söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umuyoruz.

Egeli Haber: Üniversitenin sizin açınızdan sorunları neler, ne gibi çalışmalar yapılmalı?

Hoşcoşkun: Üniversitenin altyapı eksikliği var. Otopark sorunundan, ulaşımdan, üniversitenin giriş-çıkış düzeninden, güvenliğine kadar birçok problem var. Bunlar aslında zaman içerisinde tek tek üzerine gidilip çözülseydi sıkıntı yoktu, ama çözülmediği için devasa boyutlara ulaşmış durumda. İyi bir yönetim anlayışı ve istikrarlı çalışma ile bunların hepsi tek tek çözülecek durumda.

Kampüsün  güvenlik sorunları var. Biliyorsunuz bu durumla ilgili bir buçuk yıl kadar önce sıkıntılı durumlar oluştu. Güvenliği sağlamak için tedbirler alındı ama bu sefer güvenliği sağlamak istediğimiz insanları da huzursuz ediyorsunuz, taciz ediyorsunuz, rahatsız ediyorsunuz. Hocalarımıza, öğrencilerimize, çalışanlarımıza rahatsızlık vermeden güvenliği sağlayacak profesyonel bir sistemin oluşturulmasını sağlayacağım . Üniversitenin içerisinde güvenlik gerekçesiyle  bariyerlerle kapatılmış, girişi engellenmiş yerler var. Bariyerlerle kapatılmış yerlerin oluşmasına fırsat vermeyeceğim.

Keza otopark sorunu sebebiyle de girişi kapatılmış bölgelerin oluşmasına fırsat vermeyeceğim.

Üniversitemin bir matbaası var ve bu matbaanın iyi bir şekilde çalışıyor olması lazım. Üniversitemde hocalarımın  eserlerinin yazılı kitap olarak çıkmasını sağlamamız gerekiyor. Periyodik yayınlarının da basılmasını sağlamak istiyorum. Yazılı basım dışında elektronik ortamda da yayınlanmasını sağlayacağım. Ayrıca  Ege Üniversitesi Yayınevinin  oluşmasını sağlayacağım. Hocalarımın eserlerinin Türkiye ve Dünya genelinde tanıtımının yapıldığı bir yayınevimiz maalesef yıllardır olmadı. Ege Üniversitesi Yayınevini kurmak istiyorum.

Hocalarım bilimsel toplantı ve kongre yapıyorlar. Toplantı ve kongrelerde üniversitemin imkanlarının kullanılmasını sağlayacağım. İmkanlar ölçüsünde ekonomik destek vereceğim. Keza imkan olduğunda hocalarımı bu tarz toplantı ve kongrelere katılım konusunda da destekleyeceğim.

Egeli Haber: Ege Üniversitesi 60  yıllık bir üniversite bilimsel yayınlar konusunda ne durumda, yeteri kadar bilimsel yayın yayınlanabiliyor mu?

Hoşcoşkun: Ben öncelikle üniversitemin gelişmesini yatay gelişmesinden ziyade dikey gelişmesini, yani Akademik ve Bilimsel anlamda gelişmesini ve yükselmesini hedefliyorum. Türkiye ve Dünya genelinde Akademik ve Bilimsel anlamda daha iyi bir seviyeye yükselmesi   için  çalışacağım. Üniversitemin  özellikle Akademik ve Bilimsel gelişimini ve yükselmesini sağlamak önceliklerim arasında olacak.

Egeli Haber: Sizce üniversite –sanayi işbirliği konusunda gerekli çalışmalar yapılıyor mu?

Hoşcoşkun: Bu işi profesyonelce yapmak gerekiyor. ‘’üniversite iş yeri’’  veya‘’üniversite sanayi işbirliği’’ deniliyor  ama bence sadece sanayiyle kalmamalı. Sanayisi var, tarım hizmetleri var, sosyal hizmetleri var, kamu hizmeti var, başka  ticari yönleri var yani sadece sanayi ile kalmıyor. Pek çok sektör var. Üniversitem ile iş yerinin bütünleşmesini sağlamak istiyorum. Bence Üniversiteler ışık kaynağı  olmalıdırlar. Bulundukları topluma,  şehre, ülkeye önderlik etmelidir. Ülkesiyle, halkıyla bir bütünlük içinde olmalıdır. Üniversite bilim, teknoloji, sanat üretmelidir. Ürettiği bilim, teknoloji ve sanat ürünlerini, sanayiye  ve iş yerine ortak çalışma ortamına sunması gerekiyor. Karşılıklı olarak Üniversitenin ve iş sektörünün veya sanayinin  birbirini desteklemesi gerekiyor. Üretilen bilginin, birikimin veya teknolojinin sanayi ve işyerinde  kullanılması ve bunun ürüne çeviriyor olması ekonomiye katkısının sağlaması buradan gelen ekonomik gücün bir parçasının üniversiteye kaydırılması suretiyle yeni bilgi ve teknolojinin üretilmesi sağlamalı. Böylelikle her iki taraf yani üniversite ve sanayi karşılıklı birbirine bilim üretirken ekonomik destek vererek düzenli bilimsel ve ekonomik yükselmeyi sağlar.

Üniversitemi halkıma açmak istiyorum.  Üniversitem ile iş yerinin ve sanayinin  ortak çalışmasını istiyorum. Üniversite ve sanayinin AR-GE de birbirlerini desteklemesi gerekiyor. Bunu İzmirde Ege Üniversitesiyle geliştirmek istiyorum. Adeta  Amerikan Silikon Vadisine  benzeri bir oluşum .

Tıp Fakültesi sağlıkla ilgili bilimin, bilginin, teknolojinin  üretildiği ve kazanıldığı yer. Üretilen ve Kazanılan bilim, bilgi ve teknolojinin  iş yeri veya sanayi gibi hastanede  kullanımı  karşılıklı olarak Tıp Fakültesini ve Hastanesini  büyük başarılara imza attırmıştır. Bunun üniversitemin birçok yerinde de uygulanmasını sağlayacağım.

Egeli Haber: İzmir deki üniversite hastanelerinin mali sıkıntılar içinde olduğuna dair haberler yer alıyor gazetelerde. Ege Üniversitesi Hastanesi ne durumda?

Hoşcoşkun: Bu genelde sadece bizim üniversitemizin değil bütün üniversite hastanelerinin genel bir sorunu.

Egeli Haber: Bu sorunu çözmek için neler yapılmalı?

Hoşcoşkun: Özellikle üniversite hastanemizin şartlarını iyileştirmek,  kontrol edilemeyen gelirlerinin kontrolünü ve varsa kaçakların kapatılabilir hale getirilmesini sağlamak gerekiyor. Hastanenin daha verimli olmasını sağlamalıyız. Başta hocalarımız olmak üzere çalışan ve üretenlere daha iyi çalışma ortamı ve ekonomik  imkanlar sunmak istiyorum. Hastanemizin rantabl olması ve gelirinin artması için yeniden yapılanmaya ihtiyacımız var.

Hastanemizde ve diş hekimliğinde  son teknoloji sağlık hizmetlerine sahip olmamız ve ülkemizde öncü bir sağlık kuruluşu olmamız öncelikli hedefimdir. Son teknoloji teşhis ve tedavi cihazlarımızın olması için çalışacağım. Son teknoloji cihazlarımızla halkımıza hizmet vermeliyiz.

Haber: Çalışanların döner sermaye konusunda da rahatsızlıkları olduğunu biliyoruz. Bu konuda neler yapmayı planlıyorsunuz? Çalışanların gelirlerinde bir artış yaşanacak mı?
Hoşcoşkun: Kesinlikle evet.. Döner sermaye geliri artması orantısında, hem döner sermaye katkısında bulunanları, hem döner sermaye içinde bulunanların daha ekonomik olarak istifade etmesini sağlayacağım. Aynı zamanda üniversiteye de potansiyel bir güç oluşturacağı için bir takım projelerde ekonomik gücün kullanılması gerektiğine inanıyorum. Üretenlerin gelirleri şu andan çok daha fazla olacak. Bu fazlalık aynı zamanda üniversitenin genel bütçesine de yansıyacaktır. Bu da araştırma bütçesinin artmasını sağlayacaktır.

Hastanemizde poliklinik hizmeti veriyoruz, hastane hizmeti veriyoruz, ameliyathane hizmeti veriyoruz, bu arada  danışmanlık hizmeti de veriyoruz. Sonuçta sağlıkla ilgili her sektörde yani her dalda hizmet veren bir yapısı var. Daha verimli hale getirmek ve gelirlerinin artırılması gerekiyor. Gelir artışının öncelikli olarak kazandıranlara yansıtılması da gerekiyor.

Egeli Haber: Hayalinizde nasıl bir üniversite var ve rektör olarak yapmayı düşündüğünüz başka neler var?

Hoşcoşkun:  Sabah  gülen yüzle gelen, görevini tam yapan, huzurlu ve mutlu çalışan, akşam dönerken yarınından emin gülen yüzle evine mutluluk ve  huzur  götüren bireylerden  oluşan bir üniversite hayal ediyorum.

Üniversite içerisinde yaşayan, üniversitenin sorunlarını gören, birebir içerisinde bulunan, hizmet etmek için göreve talip olan ve ulaşılabilen bir rektör olmak istiyorum. Yani üniversiteyle,  üniversite öğretim üyeleriyle, çalışanlarıyla, öğrencileriyle kaynaşan ve  bütünleşen ulaşılabilen bir rektör olmayı istiyorum. Ulaşılabilen bir rektör öğrencisinden, hocasından, çalışanına kadar karşılaştığında mutlu olduğu, konuşabildiği, selamlaştığı bir rektör olmalı. Gerek yazıyla, gerek telefonla, gerekse elektronik ortamda da ulaşılabilinen bir rektör olmalı. Sorunu  üstlenen, o sorunu çözen bir rektör olmalı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Menemen’de “Büyük Meclis Toplantısı” gerçekleşti
Menemen’de “Büyük Meclis Toplantısı” gerçekleşti
Başkan Soyer Go-Kart pistine karşı başlayan direnişe katıldı
Başkan Soyer Go-Kart pistine karşı başlayan direnişe katıldı