Başkan Soyer’den Kemeraltı Çalıştayı’na...

Başkan Soyer'den Kemeraltı Çalıştayı'na destek

1-2- 3 Eylül tarihlerinde yapılması planlanan Kemeraltı Çalıştayı’nın paydaşlarının ziyaret ettiği İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kemeraltı’nın altyapısı için 650 milyon liralık yatırım yaptıklarını belirterek, çalıştaya da her türlü desteği vereceklerini söyledi

Başkan Soyer'den Kemeraltı Çalıştayı'na destek

1-2- 3 Eylül tarihlerinde yapılması planlanan Kemeraltı Çalıştayı’nın paydaşlarının ziyaret ettiği İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kemeraltı’nın altyapısı için 650 milyon liralık yatırım yaptıklarını belirterek, çalıştaya da her türlü desteği vereceklerini söyledi

Başkan Soyer'den Kemeraltı Çalıştayı'na destek
23 Mayıs 2023 - 17:07

Dünyanın en büyük açık hava alışveriş merkezi ünvanına sahip, İzmir halkının gözbebeği Kemeraltı’nın 7 gün 24 saat yaşayan bir cazibe merkezi haline gelmesi için 1-2-3 Eylül tarihlerinde yapılması planlanan Kemeraltı Çalıştayı için düğmeye basıldı. Oluşumun paydaşları Çalıştay ile ilgili fikir alışverişi yapmak adına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i makamında ziyaret etti.  2023 Kemeraltı Çalıştayı'nın yürücüsü Ahmet Tuncay Karaçorlu, "Kemeraltı gibi önemli bir değere sahip çıkarak 7/24 yaşayan bir turizm alanı olmasını, kültürünü korumasını istiyoruz" dedi. 
 
Başkan Soyer, Büyükşehir Belediyesi olarak Çalıştay’a her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade ederek, “Sizleri dinleyince görüyoruz ki un, şeker, irmik var her şey var. Helva yapılması bekleniyor. Öncelikle Kemeraltı’na bu kadar gönülden bağlılık duymanız, Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının da aynı bağlılığı içlerinde hissediyor olması çok kıymetli. Burada ortaya iyi bir şey çıkartabiliriz. Bizim için Kemeraltı, İzmir’in kalbidir. İzmir ileriye gidecekse bu Kemeraltı’nın bir kaldıraç olmasıyla mümkün. İzmir başka türlü ilerleyemez. Önce Kemeraltı’nın ayağa kaldırılması lazım. Kemeraltı, dünyanın en eski ve en büyük açık hava alışveriş merkezi. Bu tek başına çok büyük bir unvan. Özetle biz de bunun için ne yapabiliriz diye yola çıktık. Bugün esnafımızın rahatsız olduğu çalışmalardan tabii ki haberdarız ve üzülüyoruz. Ancak 50-60 yıldır Kemeraltı’nda halının altına süpürülmüş ve kimsenin dokunmaya niyet etmediği ne varsa onu yapıyoruz. Yağmur suyu, pis su kanallarının ayrıştırılmasından, artık çürümüş içme suyu kanallarının yenilenmesine kadar devasa bir çalışma yapıyoruz” diye konuştu.
 
Soyer, “Sadece altyapıyla ilgili 650 milyon liralık çalışma yaptık. 200 milyonun üzerinde üstyapı hazırlık çalışması var. Dev bütçe ayırdık, dev bir iş yapıyoruz. Bunlar sihirli değnek ile olmuyor. Eğer biz bu çalışmaları yapmazsak kimse yapmayacak. Bu popülist siyasi söylemlerle örtüşmeyen bir şey ama başka çaremiz yok. Hayalini kurduğumuz Kemeraltı’nı yaratacaksak çalışmaya devam edeceğiz. Kemeraltı’nı İzmir’de en çok önemsenmesi gereken nokta olarak tespit ettik ve önceliğimiz bunun üzerinden yürüyor. Bu çalışmalar yürürken sizlerin 1-2-3 Eylül tarihlerinde yapmayı tasarladığınız Çalıştay bizim de gövdemizle içinde olacağımız bir şey. Burada mümkün olduğunca kapıyı açıp daha fazla paydaşı içeriye dâhil etmek gerekir diye düşünüyorum. Kimseyi dışarıda bırakmayacak şekilde bir organizasyon yapmalıyız. Sizin öncülüğünüzde yürüsün, biz de bütün gövdemizle sizin yanınızda olalım. Bu Çalıştay fikrini çok doğru buluyoruz ve biz hazırız” dedi.  
 
Çalıştay’ın yürütücüsü Ahmet Tuncay Karaçorlu Çalıştay’ın Kemeraltı’nın geleceği için çok önemli olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Kemeraltı Çalıştayı’nda çok önemli paydaşlarımız var. Bu sayının artacağına inanıyoruz. Kemeraltı Derneği ve İzmir Valiliği ile de bir görüşmemiz olacak. Daha önceki Çalıştay’da bazı tespitler yaptık ve öneriler geliştirdik. Bu kez hem gelişen durumların yeniden değerlendirilmesi hem kentsel altyapı ve üstyapıyla ilgili yeni tespitlerin yapılmasına ilişkin 2023’teki bu Çalıştay’ı çok önemsiyoruz. Çalıştay’da tiyatro şenlikleri gibi pek çok kültür sanat etkinliği olacak. Bir sergi açmayı da hedefliyoruz. Destekleriniz için şimdiden çok teşekkür ederiz.” 
 
2023 Kemeraltı Çalıştayı paydaşları
Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi, Ulusal Eğitim Derneği İzmir Şubesi, İzmir Milli Kütüphane Vakfı, Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği, Toprak Çocukları Seramik Atölyesi, Sart Tiyatro Topluluğu, ‘Spartaküs Sanat Merkezi İzmir, Sınıf Tavrı Derneği, İzimizi Kaybetmeyin YouTube Kanalı, İzmir Mülteci Derneği, Yeni Bakış Gazetesi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de üç fuar aynı anda
İzmir'de üç fuar aynı anda
Bornova’da Kent Market dönemi başlıyor
Bornova’da Kent Market dönemi başlıyor