CHP İzmir’den 19 Mayıs için alternatif...

CHP İzmir’den 19 Mayıs için alternatif tören

CHP’nin Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan alternatif 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Töreni’nde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Seçimde zafer bizimdir” dedi

CHP İzmir’den 19 Mayıs için alternatif tören

CHP’nin Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan alternatif 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Töreni’nde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Seçimde zafer bizimdir” dedi

CHP İzmir’den 19 Mayıs için alternatif tören
19 Mayıs 2023 - 16:47

Cumhuriyet Halk Partisi 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını alternatif törenle kutladı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, Milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları ve partililer katıldı. 
 
Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Asla yüzde 5 geride başlıyoruz diye düşünmeyin yüzde 50 değişim istiyor diye düşünün. O yüzden umudumuzu korumak zorundayız. Zafer zafer bizimdir diyenlerindir. Zafer bizimdir kardeşlerim" dedi.
 
Soyer, “104 yıl önce olağanüstü bir direniş başladı. ‘Milletin bağımsızlığını milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır’ diye atalarımız yola çıkıyor. Bağımsızlığa, Atatürk’ün devrimlerine ve cumhuriyete 100 yıl boyunca sahip çıktık. 100 yıl sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu bu milleti kucaklayan 13. Cumhurbaşkanı yapmanın zamanı. Bu büyük direniş, bu büyük çaba ile kazanacağız. Bu kez milleti demokrasi ile buluşturacağız asla yüzde 5 geride başlıyoruz diye düşünmeyin yüzde 50 değişim istiyor diye düşünün. Umudumuzu korumak zorundayız. Zafer ‘zafer bizimdir’ diyenlerindir. Zafer bizimdir kardeşlerim. Sevgili gençler 100 yıl önce nasıl ki bu memleket gençlere emanet edildiyse şu anda da öyledir. Yine olağanüstü bir memleket bırakacağız bu hikayeyi değiştireceğiz umudumuz sizsiniz gençler” diye konuştu. 
 
CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, “Karanlıktan ışıl ışıl bir ülke yaratan genç, idealist subayın mavi gözlerindeki umutla selamlıyorum hoş geldiniz. ‘1919 senesi mayısının 19. gününde Samsun'a çıktım.’ Ulu Önder’in büyük eseri Nutuk’ta yer alan ve hafızamıza kazınan bu sözler, bir ulusun küllerinden doğma hikayesinin ilk cümlesi oldu. Dünyanın yetiştirdiği en büyük askeri ve siyasi deha Gazi Mustafa Kemal Atatürk, sarayın çıkarları yüzünden yalnızlaşan, kaderine terk edilen, savaşta bitap düşmüş bir milleti resmeder ve devrimini böyle başlatır. Ne tanıdık değil mi? Yine öyle günlere düştük. Atam’ın Samsun’a çıkışının üzerinden 104 yıl geçti. 104 yılda, menfaati için bu vatanın kıymetlerini kendi yandaşlarına ve emperyalist güçlere peşkeş çekenler olduğu kadar, tam bağımsız Türkiye için gözünü kırpmadan ölümü seçenler de. 6.Filoya karşı namaz kılanlar da oldu, 6. filoya direnenler de. Sınırı namus bilenler de oldu, para karşılığı vatandaşlık satanlar da. Herkes tarafını seçti 104 yılda” dedi.
 
Aslanoğlu şunları söyledi; “Bizim Kalbimiz, o gün Bandırma Vapuru’na binenlerden yana. Samsun Tütün İskelesi’nde karaya ayak basanlardan yana. İşgale boyun eğmeyenlerden yana. Silah yoksa bedeni ile vatanını savunan şehit ve gazilerimizden yana.  Tam bağımsız Türkiye diyenlerden yana. Elimizle her kalp yaptığımızda bir yandan geleceğe bir yandan onlara selam gönderiyoruz. Ruhları şad olsun. Onların onurlu mücadelesi bugün bizim en kıymetli mirasımız. 21 yıldır yaşadığımız karanlık en çok gençlerimizi etkiledi. Gelir dağılımındaki adaletsizlik yüzünden borçlu doğan gençlerimiz, sadece kendi geleceğinden değil memleketin geleceğinden de son derece endişeli, biliyoruz. Gönül isterdi ki; tek borcunuz bu toprakları vatan yapan kahramanlarımıza olsun. Tek borcunuz ülkeyi çağdaş uygarlık seviyesine çıkarma borcu olsun. 14 Mayıs’ta gördük ki, ülkemize umut yine gençlik olacak. Ülkemize değişimi yine siz getireceksiniz. Ülkemizi aydınlığa bir kez daha siz çıkaracaksınız. Bizler siz olduğunuz için bu kadar umutlu ve dirençliyiz. Ülkemizden vazgeçmeyin. Biz sizden vazgeçmeyeceğiz. Mustafa Kemal Atatürk de, kurtuluş meşalesini asla söndürmeyecek olanların gençler olduğunu biliyordu. O yüzden size emanet bu ülke. Bizler size vatandaşlarının güldüğü güzel bir ülke bırakmak için 28’ine kadar uyumadan dinlenmeden var gücümüz ile mücadele edeceğiz.  Sizin enerjiniz bizlere 50+1’i yani aydınlık Türkiye’yi getirecek. Biz kazanacağız , Aydınlık kazanacak, Gençler kazanacak,  29 Mayıs’ta festivallerinin yasaklanmadığı, Gençlerin özgürce dans ettiği, her sokağından umutlu gençlerin şen kahkahalarını duyduğumuz bir Türkiye’de uyanmak dileğiyle hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Soyer oyunu kullandı
Başkan Soyer oyunu kullandı
Türkiye ikinci kez sandık başında!
Türkiye ikinci kez sandık başında!