“Deprem konutlarını deprem vergileriyle...

“Deprem konutlarını deprem vergileriyle yapsınlar”

Seçim ofisi açılışlarında konuşan CHP Bayraklı Belediye Başkan adayı İrfan Önal, deprem vergilerine değinerek, “İnşaat maliyetlerinin yarısını belediye meclislerimizden geçirdiğimiz plan notlarıyla sağladık. Yani inşaat maliyetlerinin yarısını Cumhuriyet Halk Partililerin oy çokluğuyla AKP'ye rağmen meclislerimizden geçirdik. Diğer yarısı 25 yıldır ödediğimiz deprem vergisiyle karşılansın”

“Deprem konutlarını deprem vergileriyle yapsınlar”

Seçim ofisi açılışlarında konuşan CHP Bayraklı Belediye Başkan adayı İrfan Önal, deprem vergilerine değinerek, “İnşaat maliyetlerinin yarısını belediye meclislerimizden geçirdiğimiz plan notlarıyla sağladık. Yani inşaat maliyetlerinin yarısını Cumhuriyet Halk Partililerin oy çokluğuyla AKP'ye rağmen meclislerimizden geçirdik. Diğer yarısı 25 yıldır ödediğimiz deprem vergisiyle karşılansın”

“Deprem konutlarını deprem vergileriyle yapsınlar”
04 Mart 2024 - 14:33

Cumhuriyet Halk Partisi Bayraklı Belediye Başkan Adayı İrfan Önal, 31 Mart seçim çalışmalarında 3 mahalledeki seçim ofisi açılışına katıldı. Açılışlarda yoğun ilgiyle karşılanan İrfan Önal, projelerini anlattı. Onur Mahallesi, Refik Şevket İnce ve Manavkuyu Mahalleleri’ndeki seçim ofisi açılışlarında konuşan CHP’li İrfan Önal, "Parti içindeki emekçi kardeşlerimin emeklerini en iyi bilenlerdenim. Son 5 yıldır Bayraklı'da meclis üyeliği, encümen üyeliği, meclis başkan vekilinin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde de komisyon başkanlığı görevlerini üstlendim. Hizmetlerimizi daha ileriye taşıma noktasında çıktığım bu yolda yaptıklarımızı size anlatmak istiyorum" dedi.
 
30 Ekim depremi ve sonrası yaşananlara değinen Önal, " Manavkuyu, Mansuroğlu, Osmangazi ve Adaleti Mahallesi'nin bir kısmında 30 Ekim depreminden sonra yaptıklarımızla ilgili kısa bilgilendirme yapacağım. 30 Ekim depreminde 117 canımızı yitirdikten sonra birçok dert ve sorunun çözümünde kendimiz dertlerimizle beraber olmaya çalıştık. Yanı başımızda rezerv alanlarda yaptıkları konutlarda 8 kat olması gereken inşaatlar beş kat olarak yapıldı. Aslında imar planında 6 kat olması gerekirken zat-ı alilerini biliyorsunuz. Deprem toplanma alanlarını İstanbul'da gökdelen, rezidans ve AVM'lere peşkeş çeken anlayışın vardığı nokta 'Yıllarca hata yaptık. İstanbul'un kalbine hançer sapladık. Allah bizi affetsin'le yetinmek oldu. Vatandaşımız mağdur olmasın, hak kaybına uğramasın diye kendi yerinde, geçmiş dönemlerde müktesep olarak belli kooperatifler eliyle devletimizden alınan hakları var saymak için K noktası geçirdik. Yer yer yüzde 30-40'lara varan inşaat azalışlarının önüne geçtik. 100 metrekarelik bir yer müdahalemiz olmasaydı 60-70 metrekarelere düşecekti. Arkasından baktık ki vatandaşımız yapamıyor. Sebebi biz değildik. 25 yıldır toplamış oldukları deprem vergilerini üç beş müteahhidin hizmetlerine sunmuşlardı. Onunla yollar, hastaneler yapılmış, başka yerlere harcanmış. 1999'da deprem sonrası dönemin başbakanı Ecevit tarafından toplanma alanları oluşturulmak üzere Hazine tarafından İstanbul'da 400 yüzün üzerinde yer kamulaştırıldı. 1999'da gelen 25 yıldır toplanan deprem vergilerinden faydalanılmadı. İzmir'e ayrı bir ikircikli tavır aldılar. Bunları kullanamadığımız gibi kendi inşaatlarımızda iki katımızı da yediler. Yüzde 30-40 emsal artışlarına varan geçmişteki hak kayıpları yaşanmasın diye plan rotasyonu geçirdik. Ödediğimiz vergilerden nasiplenemedik. Baktık vatandaşlarımız yine inşaatlarını yapamıyor. Cumhuriyet Halk Partili Bayraklı Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşın yükünün yarısı karşılığı orta, ağır hasarlı, riskli, depremden etkilenen, etkilenecek yapıların dönüşümü ile ilgili emsal artışı getirdik. Parsel bazında anlaşıp gelenlere yüzde 20, ada bazında anlaşanlara yüzde 30 emsal artışı verildi. Totalde 10 milyar TL'nin üzerinde artı değer sağlandı. İnşaat maliyetlerinin yarısı emsallerle karşılandı. Kendileri devletin parasıyla yaptıkları konutları 100 metrekareden 70 metrekareye düşürdü. Biz 70'e düşmesi gereken yerde 100 metrekare geçmiş müktesefatla tuttuk. Arkasından 130 metrekarelere varan inşaat artışı verdik. Vatandaşımız aynı dairesini yapmak istediğinde inşaat maliyetinin yarısına emsal artışı verildi" ifadelerini kullandı.
 
Partililere “bunları anlatın” çağrısı yapan Önal, "Değerli partililerimden özellikle şunu istiyorum; Gittiğimiz her yerde anlatın. İnşaat maliyetlerinin yarısını belediye meclislerimizden geçirdiğimiz bu plan notlarıyla sağladık. İnşaat maliyetlerinin yarısını Cumhuriyet Halk Partililer, oy çokluğuyla AKP'ye rağmen kendi meclislerimizden geçirdik. Geriye kalan diğer yarısıyla ilgili bunu babalarının cebinden istemiyoruz. 25 yıldır ödediğimiz deprem vergileri ile istiyoruz. Hazinenin boşalttıkları paraları üç beş zenginin, müteahhidin varlığını korumak üzere kur korumalı mevduatlarla parası değer kaybetmesin diye harcadılar. Onları savurdular. Biz hakkımız olanı 25 yıldır ödediğimiz deprem vergileri ile yarısının devlet tarafından devletin düşük faizli kredileriyle karşılanması gerektiğini düşünüyoruz. Üç dört gün önce Resmi Gazete'de ilan edildi. Murat Kurum İstanbul'da kazansın diye yarısı bizden kampanyası başlattılar. Oradakiler can da buradakiler can değil mi? Şunu söylüyoruz; Zaten yarısını belediyelerin karşıladığı maliyetlerin diğer yarısı hakkımız olan vergilerle karşılansın. Yakın zamanda İzmir'deki depremzedelerimizle birlikte bir araya gelip bu çağrıyı yineleyeceğiz. Bunun için örgütlenip hakkımız olanın da alacağımızın da sözünü veriyorum. Hepiniz bunu bilin. Üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun yok. Ancak biliyoruz ki bizler her birimiz kendi vergilerimizle inşa ettiğimiz, kendi vergilerimizle zengin ettiğimiz bu ülkeden de hak olanı isteme mücadelesini dayanışmayla vereceğiz. Dayanışmayla da mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EBSO Başkanı Yorgancılar’dan Maliyet Enflasyonu Uyarısı
EBSO Başkanı Yorgancılar’dan Maliyet Enflasyonu Uyarısı
Cemil Tugay'a vatandaşlardan yoğun ilgi
Cemil Tugay'a vatandaşlardan yoğun ilgi