İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi kitapta...

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi kitapta toplandı

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde 15-21 Mart 2023 tarihleri arasında düzenlenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin kitabı yayımlandı. Bir haftalık kongre sürecinde yapılan tüm konuşma ve sunumlar kitaplaştırıldı

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi kitapta toplandı

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde 15-21 Mart 2023 tarihleri arasında düzenlenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin kitabı yayımlandı. Bir haftalık kongre sürecinde yapılan tüm konuşma ve sunumlar kitaplaştırıldı

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi kitapta toplandı
07 Aralık 2023 - 14:56

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 15-21 Mart 2023 tarihlerinde düzenlenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin kitabı yayımlandı. Başkan Tunç Soyer, “Kongredeki tüm sunumların yer aldığı bu kitap, birbirimizle, doğamızla, geçmişimizle ve değişimle uyumlu bir yaşam için son derece önemli tespit ve önerileri içeriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Planlama Ajansı, kongrede alınan her bir kararın takipçisi olmaya devam edecek” dedi.
 
Kongrenin hazırlık süreci de dahil tüm yolculuğunu anlatan, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Planlama Ajansı (İZPA) tarafından hazırlanan kitaba iktisatkongresi.org adresinden ulaşılabiliyor.
 
“Yeniliğe Davet” sloganıyla Türkiye’yi geleceği inşa etmeye çağıran İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin kitabı; katılımcı listeleri, kongrenin hazırlık süreci ve takvimle başlayıp İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in önsözüyle devam ediyor. Kitapta 15-21 Mart 2023 tarihleri arasında düzenlenen kongrede yapılan tüm konuşma ve sunumlar yer alıyor.
 
Akademisyen, iktisatçı, siyasetçi, bilim insanı, sendika ve kooperatif başkanı, tarihçi, yazar ve sanatçı gibi farklı meslek grubundan 80 uzmanın konuşmalarının yer aldığı kitaba iktisatkongresi.org adresinden erişilebiliyor. Kitap kongrede alınan kararları içeren ayrı kitapçıkla okuyuculara sunuluyor. İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi kitabında kongreye katılan Prof. Dr. Andrew McAfee, Sir Bob Geldof, Prof. Dr. Francis Fukuyama, mimar Hiroyuki Unemori, Prof. Dr. Ian Goldin, Joschka Fischer, Prof. Dr. Michio Kaku ve Prof. Dr. Vandana Shiva gibi dünyaca ünlü birçok ismin sunumları da yer alıyor.
 
2022 Ağustos’undan beri süren hazırlık sürecinde çiftçi, işçi ve sanayici, tüccar ve esnaf grupları 9 paydaş buluşması yaptı. Birbirimizden Razıyız, Doğamıza Dönüyoruz, Geçmişimizi Anlıyoruz ve Geleceği Görüyoruz başlıklı dört toplantıda 150’den fazla uzman, paydaş buluşmalarının kararlarına katkı sundu. Paydaş ve uzman toplantılarında görüşülenler, 3 yüksek istişare kurulu toplantısında değerlendirildi. Kongre hazırlıklarında Gençlik Forumu ve Kadın Forumu’nun yanında Çocuk, Sokak İktisadı ve Eğitim Çalıştayları düzenlendi. Tüm bu çalışmaların çıktıları sonuç bildirgesini şekillendirdi.
 
Sekiz aylık yoğun hazırlık sürecinin ardından çalışmaların toplandığı sonuç bildirgesi, delegelerce oylandı. Sonuç bildirgesindeki 211 maddenin 27’si şerhle, kalanı oy birliğiyle karar altına alındı.
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ortak akıl ve vicdan hareketi olan İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin sivil, şeffaf ve tümüyle katılımcı girişim olarak kurgulandığını belirterek “Sekiz ay süren hazırlık çalışmaları bu ilkeler ekseninde yürütüldü. Yerkürenin giderek derinleşen ekolojik, ekonomik ve sosyal krizlerle sınandığı süreçte gerçekleşen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi, İzmir’den Türkiye ve dünyaya yapılan davettir. Kongremiz insanlığa yapılan topyekûn yenilenme çağrısıdır. Kongredeki tüm sunumların yer aldığı bu kitap, birbirimizle, doğamızla, geçmişimizle ve değişimle uyumlu yaşam için son derece önemli tespit ve önerileri içeriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Planlama Ajansı, kongrede alınan her kararın takipçisi olmaya devam edecek, kararların ne düzeyde hayata geçirildiğini düzenli olarak değerlendirecek. İzmir’den atılmış evrensel bir adım olarak tarihe geçen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin bir parçası olan herkese bir kere daha teşekkür ederiz.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sunumu sırasında babası rahatsızlandı
Sunumu sırasında babası rahatsızlandı
“Hamza Dağ Büyükşehir’de ben Çiğli’de olmalıyız”
“Hamza Dağ Büyükşehir’de ben Çiğli’de olmalıyız”