Millet İttifakı Liderleri Bu Kez İzmir’den...

Millet İttifakı Liderleri Bu Kez İzmir'den Seslendi!

14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala, Cumhuriyet Halk Partisi'nin miting adresi bu kez İzmir oldu. Üst düzey güvenlik önlemlerinin alındığı alana yüz binlerce İzmirli akın etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu miting alanına deniz yolu ulaşımı ile geldi. Üçkuyular İskele'den vapura binerek Pasaport İskele'de inen Kılıçdaroğlu, Gündoğdu Meydanı'na İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve beraberindeki heyetle yürüdü.

Millet İttifakı Liderleri Bu Kez İzmir'den Seslendi!

14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala, Cumhuriyet Halk Partisi'nin miting adresi bu kez İzmir oldu. Üst düzey güvenlik önlemlerinin alındığı alana yüz binlerce İzmirli akın etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu miting alanına deniz yolu ulaşımı ile geldi. Üçkuyular İskele'den vapura binerek Pasaport İskele'de inen Kılıçdaroğlu, Gündoğdu Meydanı'na İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve beraberindeki heyetle yürüdü.

Millet İttifakı Liderleri Bu Kez İzmir'den Seslendi!
30 Nisan 2023 - 19:39

Zahide ÖZKAN -     14 Mayıs seçimlerine geri sayım sürerken, Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakı'nın miting adresi bu kez İzmir oldu. Gündoğdu Meydanı'nda gerçekleşen mitinge; Millet İttifakı 13. Cumhurbaşkanı Adayı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş eşleri ile katıldı.Soyer: "Hak,hukuk,adalet kelimelerini nakşedeceğiz"

Mitingin açılış konuşmasını ev sahibi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptı. Başkan Soyer konuşmasında, kurtuluşun ve kuruluşun meydanı İzmir'e hoş geldiniz diyerek vatandaşları selamladı. Soyer, " İzmir sizi Cumhurbaşkanı yapmaya kararlı" diyerek Kemal Kılıçdaroğlu'na desteğini sunan Soyer," refah,adalet ve özgürlükleri aşacağız. 4 yıldır çok çalıştık ekonomik krize rağmen yatırımlar yapıyoruz.Dağdaki çobanın ekmeğinin de düşünüyoruz üniversitediki öğrencininde. Şimdi yerelde elede ettiğimiz bu başarıyı genele yayma zamanı. Bunu sayın genel başkanımız ile başaracağız. hep birlikte inşa edeceğimiz gelrcekte hiç kimse yatağa aç girmeyecek. Hak hukuk adalet. Bu üç kelimeyi nakşedeceğiz. Bu ülkenin kaynaklarını gerçek sahibi olan halka geri vereceğiz. Sadece hırsızlar ve haramilerle aramızda bir kırmızı  çizgi olacak. 14 mayısta yaşam hakkının her şeyden üstün olduğu özgür bir Türkiye kuracağız. O gün içimizdeki Mustafa Kemaller yeniden şahlanacak. 14 mayıs zalimlerin değil mazlumların zaferi olarak tarihe geçecek. Yeni yüzyılın seçiminden yeni bir Kemal çıkartacağız. Sözler ve gözler yalan söylemiyorsa biz bu seçimi kazanacağız. bir şey değişecek her şey değişecek" dedi.

Karamollaoğlu: "14 Mayıs'ta zihniyet ve yönetim anlayışı değişecek"

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu konuşmasına İzmirlileri selamlayarak başladı. Karamollaoğlu; " önemli bir dönemden geçiyoruz. Bu seçim hepsinden farklı bir seçim olacak. 20 yıldır iktidarda kalan son iki dönemde tek başına Türkiye'yi yönetenler artık patinaj yapmaya başladılar hatta geri gidiyorlar, artık yönetemiyorlar. Bir sürü yeni buluşu bak biz ne kadar yetenekliyiz diye anlatıyorlar boşa çaba sarfediyorlar. Adalet bizim en cok ihityac duyduumuz husus.  85 milyonluk ülkemizde 85 milyonunda hangi düşüncede hangi inançta olursa olsun nrahat geçinecneck bir gelire ihtiyacı var.  Ben sadece bir hususu gündeme getirmek istiyorum. 100 küsür sene önce istikbal harbimiz başarı ile neticelendi. Burada ülkemizi işgal eden düşmanlar denize döküldü ve İzmir bağımsızlığın sembolü oldu.  Biz ülkemizi bir baştan bir başa sanayi tesisleri ve yüksek teknoloji ile her konuda biz varız diyen bir anlayışla yönetmek zorundayız. Biz teknoloji üreteceğiz teknoloji merkezleri kuracağız. İnsansız hava araçlarıydı TOGG du bunları sergiliyorlar ama bizim insanlarımızın ihtiyaçlarına nasıl çözüm getireceklerini bilmiyorlar. Biz sizlere sorunları nasıl çözeceğimizi anlatmaya çalışıyoruz. 14 Mayıs'ta Beklentimiz Türkiye'de bir zihniyet ve yönetim anlayışının değişikliğidir." diye konuştu.

Yavaş: "Bunlar mevsimlik vatansever"

Konuşamasını yapmak üzere sahneye çıkan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş vatandaşlar tarafından yoğun ilgi ile karşılaştı. Yavaş, " biz nefreti kötü sözleri yok edeceğiz Türkiyeyi normal siyasete kavulturacağız, yuh deyip nefesinizi boşa harcamayın.Biz sizi kaybettirmek için buradayız diyerek iktidara yüklendi. Yavaş, bu milletin iradesi sandığa yansıyacak.  beni 25 yıldır rant iktidarını bırakmamak için ranttan kopmak istemedikleri için beni tehdit ettirler. bunlar yöneteme küçöük ilçenin belediye başkanı dediler. ama tıkır tıkır işlerimiz devam ediyor. belediye de yolsuzluk dönemi bitti. bütün ihalelerimiz canlı yayınlanıyor. Torpili rantı bırakmak istemiyorlar bu onların işine geliyor. Biz seçimi kazandığımızda Ankara halkı bizi seçti bize oy vermeyenler düşmanımız değil diyerek şükür namazı kıldık bismillah deyip başalaadık siz bizi ne sanıyorsunuz?" Çok dindar geçiniyorlar bizi dinsiz zannediyorlar. Başkasına haram bunlara her şey helal. 21 yıldır insanlar halkımız fakirleşti. ülke mülteci deposu oldu.  o kadar kibirli konuşuyorlar ki bu adamlara devlet mi teslime dilir? diyorlar sayın genel başaknımız en az 27 yıldır kamuda calıştı kaç yıldır siyaset yapıyor.  Kenilerinin seçtiği 21 yıldır cumhurbaşkanlığı yapmış bir adam var. Millet ittifakının lliderleri önemli siyasi görevde bulunmuştu. Şu anda ekonomi bozuldu her ay hazine bakanı merkez mankası müdürü değişiyor. Mutabakat metni dışında yazılan her şey yalandır. Terör devam ederken ağızlarını açmadılar halbu ki bu ülkeyi sıfır terörle aldılar bu hale getirdiler. Bunlar mevsimlik vatanseverler. Karşı görüşlerindeki herkesi terörist oalrak suçluyorlar. Artık bu ülkede artık siyasetin normalleşme sırası geldi. Bu da herkese eşit muamele yaparak bütün 85 milyonu vatandaşı kabul ederek olacak. Bunu her yerde söylüyorum benim bildiğim iyi müslümanın ağzından bal damlar kimseye iftira atmaz yalan söylemez. Sayın genel başkanımızın ağzından daha bugüne kadar kötü söz duymadım. Birleşe birleşe kazanacağız. Çünkü ayrışmak istemiyoruz. Ayrışmaktan çok çektik." diye konuştu. Yavaş,  İzmirli gençlerden birinci turda bitireceğiz diye söz alarak ve eşi ile birlikte kalp işareti yaparak  konuşmalarını sonlandırdı.İmamoğlu: "Milletin iradesi ile İstanbul gibi bu seçimi de kazanacağız"

Konuşmasını yapmak üzere  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu sahneye eşi Dilek İmamoğlu ile çıktı. İzmirlileri selamlayan İmamoğlu, "İzmir muhteşem görünüyor, her şey çok güzel olacak" sloganı ile başladı. Millet kazanıyor hiç şüpheniz olamaasın diyen İmamoğlu, sizlere,İzmir'e, doğunusuna,batısına, gençlere, hanımefendilere, beyefendilere ,çocuklara, Türkiye milletin evlatlarına güeniyoruz. Demokrasi aşığı milletimize güveniyoruz. Çünkü Cumhuriyetimiz kurulurken millet iradesi esas alındı ve o yol takip edildi. Samsun'dan Amasya'ya, Amasya'dan Erzurum'a , Erzurum'dan Sivas'a ve sonunda Ankara'da egemenlik kayıtsız şartsız milletindir denildi. Mustafa Kemal Atatürk bize hem Cumhuriyeti hem milletin meclisini hemde demokrasiyi emanet etti. Millet İttifakı işte tamda Cumhuriyetin yolunu takip ediyor. Yolumuz milli iradeyi esas alıyor. Millet itiifakı bu milletin ortak aklı. Tabi ki bir birleşitirici bir güç lazım 6 liderin orataya koyduğu bu birlik muhteşem. Biz İstanbul'u birlikte kazandık bunu milletin iradesinin bir arada olması ile kazandık. Allah'ın izniyle 15 Mayıs sabahı Cumhurbaşkanımız olacak Kemal Kılıçdaroğlu'na teşekkür ediyoruz.  Mutfaktaki yangın sönsün paramız pul olmasın istiyoruz. Gençlerimiz geleceğin teknolojisi ile buluşsun istiyoruz.  Biz Millet İttikanın ruhu ile görev yapıyoruz. İstanbul seçimlerinde 8 bin ... kişi Osmanlı tokadı attı. 86 milyon insan geliyor bir avuç insan kaybediyor.Gençlere seslenen İmamoğlu, bu seçim siizn seçiminiz gençliğimiz var yolumuz uzun. Oylarımızı bölmeyeceğiz, böldürmeyeceğiz.
Bu seçim 86 milyon insanın kazanacağı bir seçim. Bu seçim önümüzdeki ikinci yüzyılın pırıl pırıl bir geleceğie kavuşma seçimi dolayısıyla sandıklarda rekor oy bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Babacan: "İzmir'in tercihi neyse tüm Türkiye onu tercih edecek"

Konuşmasını yapmak üzere sahneye eşi Zeynep Babacan ile çıkan Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "İzmir 15 Mayıs sabahına çoktan uyanmış, İzmir umut ve neşe dolu" diyerek gençlere seslendi. "Sizlere bir gençlik borcumuz var" diyen Babacan, " İstediklerinize kavuşamıyorsunuz bunun farkındayız. Bizim hedefimiz Avrupa standartlarını yakalamak. Türkiye en iyisini hakediyor. Vatandaşlarımız en yüksek yaşam standartlarını hakediyor. Ama kötü yönetildiği için bu durumdayız. Türkiye dünya'dan koptu içine kapandı. Zamanında  Eurovision şarkı yarışmasında 'Sertap Erener' ile birinci olan Türkiye şuan katılmıyor bile. Biz bunu tekrar başlatacağız. 14 Mayısta ki  seçim özü itibari ile 2 tercihli bir referandum. Temel de iki tercih var İzmir'e soruyorum çünkü İzmir çoktan tercihini yaptı. Otoriterlik mi? demokrasi mi? Keyfilik mi? Hukuk mu? Baskı mı? Özgürlük mü? Tek akıl mı? Ortak akıl mı? Korku mu? Umut mu? Öfke mi? Sevgi mi? Yoksulluk mu? Zenginlik mi?Kara kış mı? Bahar mı?  İzmir'in tercihi neyse tüm Türkiye onu tercih edecek inşallah. BİZ demorkasi huzur özgürlük zenginlik diyoruz bahar diyoruz."  ifadelerini kullandı.

Uysal: "Şafak 14 Mayıs"

Demokrat Parti genel başkanı Gültekin Uysal ;“Damlardaki kar saçaklardaki buz kanı kaynayan suya dar geliyor oluklardan akan sulardan bahar geliyor, yuvadan uçmak isteyen yavru kuşlara bahar geliyor, aziz İzmir Cumhuriyetin varlığını pekiştiren İzmir burada bulunan başta sizler olmak üzere herkese selamlar… Şair diyor ya kim çizmiş hudutu göğsüme dar geliyor Milletimizin coşkusunu taşımış bu meydanlara dar geliyor. Türk Milleti'nin 300 yıllık gerileyişi sona eriyor.Türk milletinin varlığının sorgulandığı bir günde bir kez daha İzmir iradesini ortaya koyuyor Demokrasi meşalesini bütün baskılara rağmen yere düşürmediniz Teşekkür borcumuz var işte bu bayram Türkiye Cumhuriyeti'nin yarınlarının müjdelecisidir.Birileri 20 yıldır bu millete deli gömleği giydirme derdindedir. Mutlak güç istedi bu millet verdi ama yetmedi sınırsız yetki istediler onu da şaibeli şekilde refarendumla geçirdiler. Gençleri daha fazla iş bulamaz hale geldi. Türkiye’yi içe kapatarak kendi siyasi hedefleri için küçülttüler. Şafak 14 Mayıs” dedi.

Davutoğlu: "Adil bir ekonomik düzen için size söz veriyoruz"

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu; “ Milli hakimiyetimizin kadim şehri hepinizi saygıyla selamlıyorum.İzmir’e ufuk şehri dedim yeni bir ufka ihtiyacımız var. Çünkü İzmir demokrasi şehirdir.Biz buraya yeni bir Ufuk çizmeye yeni bir kader çizmeye geldik.Omuz omuza veren İzmir yeni bir ufka yürüyoruz.Gündoğdu Meydanı'nda yeni bir güneş doğmasına şahitlik ediyoruz. Farklı bir siyasi gelenekten bu tabloyu ortaya çıkarmak için uğraşan tüm genel başkanlara ve Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkür ederim.Ya şu anda otoriter yoksunluk sistemi ile kirlenmiş iktidar devam edecek yada demokrasi ittifakı diyeceksiniz. 14 Mayıs günü sadece bir Cumhurbaşkanı seçimi olmayacak… İkinci yüzyılın yol haritasını çizeceğiz.Eğer bu yamalı bohça Cumhur ittifakı devam ederse özgürlük alanlarınız bitecek.Ancak biz gelirsek size söz veriyoruz hiç kimse ötekeliştirimeyecek herkes istediği gibi konuşacak istediği gibi yazacak.Yeni Türkiye’de özgürlükler çoğalacak.Kutuplaştırmanın bitmesi için yola çıktık destek istiyoruz.İzmir kader şehrimiz” dedi.
Sözlerinde Sinan Ateş cinayetine de yer veren Davutoğlu, "Sinan Ateş’in katillerini bulup mahkemeye çıkaracağız.Vatandaşlar mahkemeye gittiğinde arka kapılarda Ak Partili hakim aramayacak… Talimatla değil adaletle karar verecek hakimler sağlayacağız.İnsan onuruna yakışan bir ekonomi sistemi kuracağız.Çiftçimiz işçimiz faiz altında ezildi.Enflasyon altında ezilenlere son vereceğiz.250 milyar Türk lirasının hesabını soracağız Borsada kaybedilen 218 milyar doların hesabını soracağız.Adil bir ekonomik düzen için size söz veriyoruz" diye konuştu.

Akşener: "İzmir Türkiye'ye gavur olmamayı öğreten şehirdir"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener sahneye eşi ile çıktı. İzmirlileri selamlayan Akşener, " Çaka bey'in İzmir'i, Türk milletinin refaha erişinin son noktası İzmir sizlere selam olsun. Çaka Bey'in İzmir'iine tarih bilgisi olmayanlar tarafından gavur İzmir denildi. Tarihinizi bilmesseniz gavur dersiniz ama İzmir Türkiye'ye gavur olmamayı öğreten şehirdir. Görüyorum ki İzmir kararını vermiş. Bugün İzmir'in bu harami düzene son vereceğini görüyorum. İzmir'e gavur diyenler Cumhuriyet kurucularına da iki ayyaş dediler. Sonra ne oldu? O iki ayyaş sözüne karşı önce kadınlar sonra gençler ayağa kalktı ve 14 Mayıs akşamı inşallah sayın Kemal Kılıçdaroğlu kazanacak. Ama sayın Erdoğan ve arkadaşlarını nezaketle emekli edeceğiz.  Her alileden bir oy istiyorum. Çünkü suana kadar en fazla eziyet gören benim. Aslında tüm kadınlara söylendi. Bana fosforlu dendi kocasını aldattı dendi. Bu benim için ölümdür. Her aileden bir oy istiyorum tüm kadınlar için moral için. Bu mücadeleyi verebilmek için sizlere ihtiyacım var. İzmir istibdata karşıdır. Biz Hasan Tahsin'in yaptığı gibi,  Atatürk'ün evlatları olarak kahrolsun istibdat yaşasın hürriyet diyoruz" dedi.

Kılıçdaroğlu: " Yeni bir devri, yeni bir anlayışı başlatıyoruz"

Son konuşmacı olarak İzmirlilere hitap eden 13. Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile sahneye çıkarak İzmirlileri selamladı. Kılıçdaroğlu, "halkın umudu Kılıçdaroğlu" sloganlı ile karşılandı.  Birlikte Türkiyeyi aydınlığa çıkaracağız diyerek konuşmasını sürdüren Kılıçdaroğlu, "bay Kemal'in sözünü veriyorum bütün engelleri yıkacağım ve Türkiye'yi aydınlığa çıkaracağım emin olun. Adaleti birlikte gerçekleştireceğiz. Ayrım yapmayacağız. 85 milyonu kucaklayacağız. Kim haksızlığa uğradıysa bay Kemal onun yanında olacak. Adalet sadece mahkeme salonlarında değil her yerde olmalı." diye konuştu.

Gençlere seslenen Kılıçdaroğlu, "İzmir'de  215 bin 650 genç ilk kez sandıkta oy kullanacak.Sizin hayalleriniz ba Kemal'in hedefleri olacak.  Bu seçimler gençlerin kendilerini göstereceği bir seçimdir. Hiç bir çocuğun yatağa aç girmeyeceği,kadın erkek eşitliğini sağlama , Türkiye'ye demokrasiyi getirme seçimidir. Ülkemizde 5 milyon 300 bin genç ilk kez oy kullanacak. Gençlerimiz tarihe not düşerek çocuklarına; biz tweet atarken uyarılırdık Türkiye'de otoriter bir yönetim vardı. Ben 14 Mayıs'ta sandığa giderek otoriter yönetimi değiştirdim. Benim bir oyumun demokrasi için değeri çok büyüktür diye anlatacaktır. Türkiyenin gücünü göstermeye ihtiyacı var. Türkiye'nin dünya ile rekabete ihtiyacı var.  Dünyanın her tarafından yetkili insanlarla beraber çalışıyoruz. Cumhuriyeyin 2. yüzyılında Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandıracğız. Tek istediğim oyunuzu kullanın. Millet İttifakına oy isteyin. Bu ülkeye baharları , huzuru, kardeşliği getireceğim." Diye konuştu.

Kılıçdaroğlu; “Dışarı götürdükleri 418 milyarı geri getireceğim.5 yıl içerisinde 300 milyor dolar gelerek ve yatırıma ayrılacak. Uluslarası mahkemeler ile getireceğim.Öyle İngiltere’de villalar yapacaklar New York’ta rezidanslar yapacaklar ben bunları size yedirmem kardeşim… Önümüzde Kurban Bayramı var.Millet İttifakının iktidarında hesabınızda 15 bin TL olacak… O beşli çeteden alacağım bütün paraları herkese vereceğim.Tabi onlarda endişe içerisinde sizin oylarınızla geleceğim.Tüyü bitmemiş yetimin haklarını yeditmeyeceğim.Polis arkadaşların dertlerini biliyorum.Bu insanları 24 saat çalıştırıyorlar.Bu çocukların haklarını da koruyacağım.Onlar sadece yandaşları için çalışıyorlar bay Kemal vatandaşı için çalışıyor. Yeni bir devri yeni bir anlayışı başlatıyoruz." Dedi.


 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP Efes Selçuk Kadın Kollarında Köklü Değişim
CHP Efes Selçuk Kadın Kollarında Köklü Değişim
Bornova Belediyesi’nden vergi ödeme kolaylığı
Bornova Belediyesi’nden vergi ödeme kolaylığı