Romanlar yerel yönetimde söz hakkı istiyor

Romanlar yerel yönetimde söz hakkı istiyor

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e 8 Nisan Dünya Romanlar Günü’nde seslenen Romanlar, “Üretimde de yönetimde de bulunmak istiyoruz” dedi

Romanlar yerel yönetimde söz hakkı istiyor

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e 8 Nisan Dünya Romanlar Günü’nde seslenen Romanlar, “Üretimde de yönetimde de bulunmak istiyoruz” dedi

Romanlar yerel yönetimde söz hakkı istiyor
08 Nisan 2024 - 12:18

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel ile Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki Roman Buluşması’nda bir araya gelen Roman kanaat önderleri iade-i ziyarette bulundu. Camianın önde gelen STK temsilcileri 8 Nisan Dünya Romanlar Günü nedeniyle CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Emin Karameşe’yi ziyaret etti.
 
Özel rekorumuzun farkında
Karameşe’nin koordinasyonunda yerel seçimler öncesinde gerçekleştirdikleri toplantıda CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e verdikleri sözü yerine getirdiklerini vurgulayan STK temsilcileri, “CHP Genel Başkanı Özgür Özel, milletvekilleri, şu an görevlerini devralan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, ilçe belediye başkanları ve parti yöneticileriyle birlikte bizimle önemli bir toplantı yaptı. Bize ‘İzmir’den Türkiye’den Roman arkadaşlarımız birden çok Roman arkadaşımız sizin belirleyeceğiniz isimleri milletvekili olarak görevlendireceğiz. Belediye meclislerinde Roman arkadaşlarımıza önemli yerler vereceğiz. İzmir’de belediye başkanlarımızdan bir tanesinin Roman olması çok büyük bir zenginliğe işaret eder. Bize güç verin. Biz size, sizin temsil ettiğiniz toplum kesimlerine, özellikle size sahip çıkacağız. Hep beraber başaracağız’ demişti. Biz gereğini yerine getirdik Sayın Özel’de yaptığı konuşmasında ‘İzmir'de rekor oyla bize destek veren tüm Romanlara’ ifadelerini kullanarak sevgi ve saygılarını gönderdi. Rekor düzeydeki desteğimizin farkında olduğunu ortaya koydu” diye konuştu. 
 
Onurlu bir yaşam
8 Nisan Dünya Romanlar Günü’nün önemine dikkati çeken STK temsilcileri, “Ben değil biz varız. Bizim ciddi sorunlarımız var. Türkiye'de 6 milyona yakın nüfusuyla Romanlar ülkenin en dezavantajlı gruplarından. Sosyal güvence eksikliği ve düzenli gelir getiren işlerde çalışma oranının düşüklüğü nedeniyle, ekonomik sorunlar Romanları daha fazla etkiledi. Romanlar iklim adaletsizliğine, derin yoksulluğa, çevresel ayrımcılığa ve mekânsal damgalanma gibi birçok eşitsizlikle karşı karşıya. Boyumuzu aşan sorunları kendi başımıza çözebilme şansımız yok. Bizlerde onurlu bir yaşam istiyoruz. Zor şartlar altında üniversite bitirmiş, mesleki eğitim almış çok sayıda gencimiz var. Kamuda üretende yönetende olmak istiyoruz. CHP Genel Başkanı Sayın Özel'in bu konuda desteğini yanımızda görmek istiyoruz. Bize verdiği sözlerini takipçisiyiz” ifadelerini kullandı.
 
Boynumun borcu
Roman kökenli CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Emin Karameşe, “Yerel seçim sürecinde gece gündüz demeden bizimle bir çalışma gerçekleştirdiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Beklenen ve hedeflenen oyun üzerinde rekor düzeyde destek verdiniz. Siz söz verdiğinizi yerine getirdiniz. Size verilen sözlerinde yerine getirilmesinin takipçisi ben olacağım. Bu benim boynumun borcu. Sizlerin sorunlarınızı ifade ettiğiniz, çözüm önerilerinizi sunduğunuz dosyanızı ilçe belediye başkanlarımıza, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Cemil Tugay’a, milletvekillerimizden CHP Genel Başkanımız Özgür Özel’e kadar taşıyacağımdan adım gibi emin olabilirsiniz. Kendileri sizin taleplerinize en kısa zamanda dönüş yapacaktır. 8 Nisan Dünya Romanlar Günü’nde sizler, yaşamın her alanında karşı karşıya kaldığınız zorlukları, sorunları, sosyal dışlanmayı ve ayrımcılığı gündeme getirdiniz. Önyargıların gölgesinde buruk geçirdiğimiz bu son Dünya Romanlar Günü olsun” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP Efes Selçuk Kadın Kollarında Köklü Değişim
CHP Efes Selçuk Kadın Kollarında Köklü Değişim
Bornova Belediyesi’nden vergi ödeme kolaylığı
Bornova Belediyesi’nden vergi ödeme kolaylığı