“İzmir’in işini ve aşını büyütelim”

“İzmir'in işini ve aşını büyütelim”

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Cemil Tugay, Buca Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi'ni ziyaret etti. İlçenin sorunlarıyla ilgili çözümlerini anlatan Tugay, kentlerin kalkınmasının önemine dikkat çekti. Tugay, “İşimizi, aşımızı büyütmemiz lazım. Hep beraber İzmir pastasını büyütelim. Hepinizin desteğine ihtiyacımız var. Bu kültürü İzmir'de kurduğumuzda kentin geleceğine yatırım yapmış olacağız. Seçilirsem herkesi duyup, dinleyerek görev yapacağım” dedi

“İzmir'in işini ve aşını büyütelim”

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Cemil Tugay, Buca Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi'ni ziyaret etti. İlçenin sorunlarıyla ilgili çözümlerini anlatan Tugay, kentlerin kalkınmasının önemine dikkat çekti. Tugay, “İşimizi, aşımızı büyütmemiz lazım. Hep beraber İzmir pastasını büyütelim. Hepinizin desteğine ihtiyacımız var. Bu kültürü İzmir'de kurduğumuzda kentin geleceğine yatırım yapmış olacağız. Seçilirsem herkesi duyup, dinleyerek görev yapacağım” dedi

“İzmir'in işini ve aşını büyütelim”
27 Şubat 2024 - 17:08

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Cemil Tugay, Buca Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi'ni ziyaret etti. Ziyarete Kooperatif Başkanı Mehmet Ali Susam, yönetim kurulu üyeleri, CHP Buca Belediye Başkan Adayı Görkem Duman, CHP Buca İlçe Başkanı Çağdaş Kaya, CHP İzmir eski Milletvekili Atila Sertel ve meclis üyesi adayları da katıldı.
 
Buca'nın da diğer ilçeler gibi büyük öneme sahip olduğunu ifade eden Cemil Tugay, yapacakları çalışmalara değindi. Karşıyaka’da kurdukları vizyon birimi ile kenti 2050’ye kadar planladıklarını anlatan Tugay, “Bu vizyonu Büyükşehir’e taşıyacağız. İzmir’in tamamında katılımcı planlama çalışması yapılacak. 3-5 kişinin toplanıp kendi arasında yaptığı çalışma olmayacak. Yerleşim alanlarımız içinde sorunlu olduğunu gördüğümüz yerlere müdahale edeceğiz. Dönüşümü gerçekleştireceğiz. Sosyal donatı alanlarımızı olabildiğince zenginleştireceğiz. Trafik, ulaşım, altyapıda sorunlu bölgelerle ilgili önem sırasına göre kendimize görev listesi yapacağız ve buralara öncelik vereceğiz” dedi.
 
İzmir’i yönetirken olayları akışına bırakmayacaklarını, geleceğe dair öngörülen riskleri dikkate alarak projeler geliştireceklerini söyleyen Tugay, “Kentlerimizi bekleyen su, gıda, enerji gibi temel sorunlar var. Şehrimizi hazırlıklı hale getirmeliyiz. İzmir gelecekte yaşanacak sorunlara, krizlere hazırlıklı şehir olacak. Su sorununu çözen, kendine yeten gıdasını üreten şehir olacağız. Enerji açısından çok önemli yatırımlar yapacağız. Dışa bağımlılıktan kurtaracak çalışmalarımız olacak. Kendimize yetecek enerji üreteceğiz. Planların başarılı olması için demokrasi şart. Demokrasi olmazsa kalkınmanın gelişmenin mutlu olmanın imkanı yok. Demokrasinin temel ihtiyacı; özgürce düşünebilmeli, konuşabilmeli, kamu yönetimine katılabilmelisiniz. Kamu yönetimleri insanlara kapılarını, gönüllerini, kulaklarını, gözlerini açmalı. İzmir Planlama Ajansı birimi üzerinden bu sistemi kuracağım” dedi.
 
Katılımcı yönetim
Kenti yönetirken herkesin sesine kulak vereceğini söyleyen CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, şöyle devam etti: “Bir kamu yöneticisi kendini o halktan biri olarak hissediyorsa, halka sevgi ve saygısı varsa, demokrasiye inanıyorlarsa, yurttaşların söylediklerine kayıtsız kalamaz. 'Ben yapayım' diye ben merkezli bakış açısı olmamalı. Bu başımıza gelecek en büyük felaketlerden biridir. Zaten ne çektiysek bundan çektik. Birilerinin kendini çok beğenmesi, kendini üstün görmesi, halka kulaklarını kapatması, insanları dinlememesi yüzünden memleket bu hale geldi. Ekonomide de böyle, her türlü sorunda böyle. Hiç kimse her şeyi bilemez. İnsan yaşadığı, çalıştığı alanın sorunlarına hakim. Böyle basit bir gerçek varken, insanları dinlememek ayıp, günah. Vatandaşların söylediklerine kulak verip, ona göre politikalarınızı belirlememek büyük yanlış. Hiç kimsenin halka bunu yapma hakkı yok. Kardeşiniz, evladınız, arkadaşınız olarak kenti temsilen önümüzdeki dönemde görev verilirse herkesi dinleyen, söylediğini dikkate alan, kent sakinleriyle karar alan belediye başkanı olacağım. Bu nedenle muhtemelen bu şehrin en başarılı belediye başkanlarından biri olacağım.”
 
İzmir'i yönetme modelini açıklarken efsane Belediye Başkanı merhum Ahmet Piriştina'yı da hatırlatan Tugay, “Ahmet Piriştina başkanımızın dönemini gördük. Daha eskiden Behçet Uz gibi değerli insanlar vardı. Onları sadece okuyor, biliyoruz. Eminim, bmilleti seven gerçekten hizmet etmek isteyen birileri böyle düşünen insanlar olmalı. Ben de böyle bir insan olacağım” dedi.
 
Küçük ekmeği paylaşmanın zor olduğunu belirten Cemil Tugay, şunları söyledi; “İşimizi, aşımızı, ekmeğimizi büyütmemiz, gelişmemiz, kalkınmamız lazım. Kalkınmanın kilit sektörlerinden birisi esnaf. Esnafın dostu, destekleyicisi olmalıyız, işini büyütmesi için yanında olmalıyız. Bunun için belediyelerin, kamu kurumlarının yapabileceği şeyler var. Neler olduğunu biliyorum. Yeter ki beraber çalışma kültürünü geliştirelim. Gelin İzmir’in pastasını, ekmeğini, işini, aşını büyütelim. Yoksulluk, işsizlik kalmasın. Kimse sokakta yatmasın, aç kalmasın. Yüzbinlerce genç iş bulamadığı için başka şehirlere ve ülkelere göç etti. Bu insanlar iş kurabilir, onlara yol açabiliriz. Kendi iş yeri, girişimi, üretim tesisi olan insanlarımızın işlerini büyütmeleri için onların yanında olabiliriz. Onlar işlerini büyüttükçe bu şehirden birilerinin de karnı doyacak, iş sahibi olacak, ekonomi büyüyecek. Kalkınmadan, büyümeden, gelişmeden bir şehrin mutlu olması mümkün değil. Sorunumuz Türkiye’de büyümeden bahsediliyor ama ne hikmetse sadece belirli insanlar büyüyor. Halkın yüzde 95’inin ekonomisi kötüye, yüzde 3-5’i iyiye gidiyor. Adaletsizliği önleyerek büyümemiz gerekiyor. Böylece gelişmiş, mutlu, refah içinde, çoluğuna çocuğuna güzel yuva olmuş ülkeye döneriz. Benim hayalim bu. Bu memleketin çocuğu olarak başarmak istediğim sadece bu. Hepinizin dayanışmasına, desteğine ihtiyacımız var. Bu kültürü, anlayışı, hep beraber kuralım. İzmir’in geleceğine yatırım, Türkiye’ye örnek olsun. İzmir’e bu yakışır."
 
Susam: Dürüstlüğüne kefil olabildiğim bir insan
Yerel yönetimlerin önemine dikkat çeken Buca Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam Tugay'a kefil olduğunu belirterek, “Uzun yıllardır tanıdığım Sayın Cemil Tugay'ın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak bizi ziyaret etmesi, hepimizi mutlu etti. Sevdiğim, saydığım, inandığım, dürüstlüğüne kefil olabildiğim bir insan. Zorlu bir seçim kampanyası. Her seçim zordur. Önemli olan kimseyi küçümsemeden, herkesi kucaklayarak, İzmir’e yakışır demokrasi ortamında, saygı ve sevgiyi ön planda tutan bir kampanya süreç sonlandırılsın” dedi.
 
Buca Belediye Başkan Adayı Görkem Duman ise Buca’da işbirlikçi yönetim modelini benimsediklerini belirterek, esnaf masaları kuracaklarını, alt komisyonların çalışmalarıyla esnafa dair tüm sorunları çözmek için çalışacaklarını söyledi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EBSO Başkanı Yorgancılar’dan Maliyet Enflasyonu Uyarısı
EBSO Başkanı Yorgancılar’dan Maliyet Enflasyonu Uyarısı
Cemil Tugay'a vatandaşlardan yoğun ilgi
Cemil Tugay'a vatandaşlardan yoğun ilgi